Już niemal pół tysiąca dzieci przyszło na świat dzięki miejskiemu programowi in vitro

Trwa druga edycja miejskiego programu dofinansowywania in vitro w Poznaniu. Chętni wciąż mogą się zgłaszać do udziału. Do tej pory dzięki programowi urodziło się już niemal pół tysiąca dzieci.

 

Pierwsza edycja poznańskiego programu odbywała się w latach 2017-2020 i dzięki niej na świat przyszło 378 dzieci. Obecnie trwa druga odsłona akcji, która rozpoczęła się w 2021 roku i już urodziło się dzięki niej 72 małych poznaniaków.

 

Łącznie to 450 noworodków, które urodziły się dzięki miejskiemu wsparciu finansowym. Jak podkreśla prezydent Poznania, to informacja, która cieszy, a jednocześnie pokazuje, jak bardzo dofinansowanie jest potrzebne. Nie ukrywa także, że liczy na przywrócenie refundacji w ramach budżetu państwa, która została zlikwidowana przez rząd PiS.

 

„Cieszę się, że przyniósł on szczęście już tylu poznańskim rodzinom. W Poznaniu wspieramy osoby dotknięte niepłodnością już od ponad sześciu lat, dla wielu z nich in vitro to jedyna szansa na upragnione dziecko. Niestety nie wszyscy mają taką możliwość – dlatego trzymam kciuki za obywatelski projekt ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności z budżetu państwa” – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

 

W ramach programu pary mogą otrzymać dofinansowanie do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Warunkiem jest zamieszkanie w Poznaniu i rozliczanie podatków w stolicy Wielkopolski, pozostawanie w związku małżeńskim lub partnerskim oraz spełnianie ustawowych warunków. Kobieta musi być w wieku 20-43 lata.

 

Możliwe jest uzyskanie trzykrotnego dofinansowania w wysokości 5 tysięcy złotych do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie lub trzykrotnego dofinansowania w wysokości 2 tysięcy złotych do procedury adopcji zarodka – pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura nie była skuteczna (nie urodziło się w jej wyniku dziecko).

 

Aby wziąć udział w programie należy zgłosić się do jednej z trzech placówek realizujących program. Szczegóły dostępne są online (tutaj).

 

Obecna edycja programu potrwa do 2024 roku. Miasto zabezpieczyło na realizację obu edycji dofinansowań ponad 7,3 mln złotych, czyli ponad 1,8 mln złotych każdego roku.

 

 

 

autorka:.A .Karczewska