Sukces miejskiego programu in vitro. Na świat przyszło już ponad 300 maluchów

Dzięki miejskiemu programowi in-vitro na świat przyszło już ponad 300 dzieci i potwierdzono prawie pół tysiąca ciąż. Obecnie trwa nabór do drugiej edycji programu, która jest wsparciem dla par mających problemy zdrowotne w zakresie płodności.

 

Poznański program in-vitro ruszył w 2017 roku, a pierwsza edycja trwała 3 lata, do 2020. Miasto dofinansowuje zabiegi zapłodnienia pozaustrojowego, na które wiele par starających się o dziecko nie może sobie pozwolić ze względów finansowych.

Jak wynika z danych przedstawionych przez Urząd Miasta Poznania, do tej pory, dzięki zabiegom dofinansowanym przez Poznań, potwierdzono 476 ciąż, z których ponad 30 to ciąże wielopłodowe. Do tej pory na świat przyszło już 304 maluchów.

Obecnie trwa nabór do drugiej edycji programu, zaplanowanego na lata 2021-2024. Skierowany jest do par pozostającym w związku małżeńskim lub partnerskim, które spełniają ustawowe warunki do leczenia metodą in-vitro. Kobieta musi mieć od 20 do 43 lat, a osoby chcące wziąć udział w programie muszą przez co najmniej 12 miesięcy przed złożeniem wniosku mieszkać w stolicy Wielkopolski i rozliczać tu podatki.

W ramach programu są realizowane następujące procedury: zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem własnych gamet pary (dawstwo partnerskie) lub z wykorzystaniem nasienia dawcy (dawstwo inne niż partnerskie), zapłodnienia pozaustrojowego z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych od anonimowej dawczyni oraz procedura adopcji zarodka. Wszystkie procedury są zgodne z prawem i najnowszymi osiągnięciami współczesnej medycyny.

Program realizują trzy placówki lecznicze w Poznaniu, które zostały wybrane w drodze konkursu. Uczestnicy sami wybierają jedną, do której się zgłaszają w procesie rekrutacyjnym. To Medi Partner sp. z o.o – InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań, Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz IVI sp. z o.o – Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4.

Pary składając wniosek muszą złożyć odpowiednią dokumentację, która potwierdzi m.in. fakt wcześniejszego leczenia niepłodności, zamieszkania w Poznaniu i rozliczania tu podatków.

Podstawą do kwalifikacji do programu jest kwalifikacja medyczna. O kolejności dotacji decyduje kolejność złożonych wniosków.

Uczestnicy programu mają szansę na trzykrotne wsparcie w wys. 5 000 zł (do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie) lub 2 000 zł (do procedury adopcji zarodka) – pod warunkiem, że poprzednie dofinansowane procedury nie były skuteczne. Maksymalnie można dostać wsparcie finansowe do 3 zabiegów.

Na drugą edycję programu Miasto Poznań chce przeznaczyć łącznie 7,34 mln złotych, po 1,83 mln złotych każdego roku.