Seniorzy przejęli “władzę” w Poznaniu. Oficjalnie zainaugurowano cykl “Senioralni”

Poznańscy seniorzy otrzymali symboliczne klucze do Miasta i rozpoczęli coroczne świętowanie w ramach wydarzenia „Senioralni”. Przez najbliższe dwa tygodnie będą na nich czekać liczne warsztaty, wykłady i inne atrakcje przygotowane z myślą o najstarszych mieszkańcach Poznania.

 

Senioralni to organizowany od lat cykl wydarzeń skierowanych do poznańskich seniorów. Ich celem jest m.in. integracja społeczna i międzypokoleniowa, aktywizacja seniorów oraz udostępnienie i przedstawienie miejskiej oferty skierowanej do starszych mieszkańców.

 

Atrakcje są bezpłatne lub niskopłatne, by zapewnić do nich dostęp jak największej grupie osób.

 

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, cykl będzie nieco krótszy niż zwykle i potrwa dwa tygodnie. Mimo to, przygotowano szereg atrakcji – ponad 100 wydarzeń. Wśród nich znalazły się m.in. warsztaty, wykłady, spotkania, aktywności i drzwi otarte – wszystkie przygotowane z myślą o seniorach, zorganizowane we współpracy z partnerami: instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi. Cykl będzie odbywał się w formie hybrydowej – część atrakcji będzie miało formę online.

 

W ramach Senioralnych dostępne będą także m.in. bezpłatne badania profilaktyczne, wykłady ze specjalistami, a także warsztaty dietetyczne, treningi pamięci i warsztaty z fizjoterapeutami dla osób z bólami kręgosłupa.

 

Co jeszcze znalazło się w programie? Uczestnicy mogą skorzystać m.in. z kursu komputerowego, cyfrowego spaceru, pokaz obsługi biletomatów, paczkomatów oraz Poznańskiego Roweru Miejskiego, a także wysłuchać spotkania poświęconego dezinformacji w Internecie.

 

Odbędzie się m.in. spotkanie na temat rynku pracy dla osób starszych, będą porady w zakresie darowizn, testamentu, spadku czy asertywności konsumenckiej. Policja przypomni o zasadach bezpieczeństwa oraz metodach oszustów, a ratownicy pokażą jak udzielać pierwszej pomocy.

 

Nie zabraknie spacerów, w tym również tematycznych oprowadzań po muzeach, a także śladami poznańskiej historii. W programie znalazły się także koncerty, recitale, senioralne śpiewanki i spotkania muzyczne.

 

W trakcie trwania cyklu część instytucji, miejsc, teatrów czy centrów medycznych zaproponuje zniżki na swoje usługi.

 

Uroczyste otwarcie tegorocznej edycji nastąpiło dziś punktualnie o godzinie 12:00, kiedy to Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, przekazał seniorom symboliczne klucze do Miasta. Podczas otwarcia podziękował starszym mieszkańcom za ich wkład i zaangażowanie w rozwój miasta, zachęcając jednocześnie do inicjatyw i dalszej aktywizacji. Podziękował także za liczne zaszczepienie się wśród tej grupy wiekowej.

 

Podczas uroczystości inauguracji tegorocznej edycji wręczono certyfikaty akcji “Miejsce Przyjazne Seniorom”. Jej celem była promocja i wyróżnienie miejsc, które odpowiadają na potrzeby najstarszych mieszkańców miasta. W tym roku wyróżnienia otrzymały Wielkopolskie Centrum Fizjoterapii, Fundacja Młyn Wsparcia oraz Dom Bretanii.

 

Jednocześnie przyznano też nagrodę “Najlepszy Przyjaciel Seniorów”, którą w tym roku otrzymała Maria Nowicka, była radna Miasta Poznania, zaangażowanej w działania na rzecz seniorów. Wyróżnienia otrzymali również: Romuald Grząślewicz, wieloletni kierownik Sceny na Piętrze, Dorota Obarewicz, kierownik Zespołu Dziennych Domów Pomocy oraz Henryk Magdziarek, prezes zarządu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów.

 

Po oficjalnej części inauguracji uczestnikom wręczono prezent – wrzos, z których ułożony został 15-metrowy napis “Senioralni. Poznań”. Seniorzy i seniorki mogli zabrać rośliny na pamiątkę. Część kwiatów została również przekazana do poznańskich domów pomocy społecznej, gdzie będą posadzone przez podopiecznych w ogrodach.

 

 

 

autorka: A. Karczewska