Poznań świętował dziedzictwo 15. Pułku Ułanów Poznańskich

Dziś mieszkańcy Poznania i licznie przybyli goście mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowych obchodach Święta 15. Pułku Ułanów Poznańskich, które przyciągnęły tłumy entuzjastów historii i miłośników kawalerii.

 

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 10:00 Mszą św. w intencji poległych i pomordowanych Ułanów Poznańskich, odprawioną w kościele o.o. franciszkanów na Wzgórzu Przemysła. Następnie, o godzinie 10:15, rozpoczął się przemarsz konnej kolumny kawalerii, który przeszedł przez serce Poznania. Trasa, biegnąca ulicami Matejki, Szylinga, Bukowska i dalej, była linią pełną podziwu mieszkańców, którzy zgromadzili się, aby oglądać przejazd ułanów w historycznych mundurach.

 

O 11:00 rozpoczęły się uroczystości oficjalne pod Pomnikiem Poległych Ułanów Poznańskich, gdzie złożono kwiaty i oddano hołd bohaterom pułku. Wzruszające przemówienia przywódców lokalnych i wojskowych przypomniały zebranej publiczności o heroizmie i ofiarności ułanów w dziejach Polski.

 

Kulminacyjnym momentem było oddanie hołdu Sztandarowi Pułku na Starym Rynku o 12:00, z udziałem Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. Ceremonia ta, pełna patriotyzmu i powagi, była emocjonalnym punktem programu.

 

Następnie kolumna kawalerii udała się w kierunku Parku Kasprowicza, gdzie od 13:00 do 15:00 odbył się festyn kawaleryjski. Prezentacje kawalerzystów, pokazy wyszkolenia oraz konkursy władania szablą i lancą w galopie przyciągnęły liczne grupy widzów, którzy śledzili zręczności i umiejętności jeźdźców.

 

Dzisiejsze obchody nie tylko uczciły pamięć o 15. Pułku Ułanów Poznańskich, ale również przypomniały o ważnej roli, jaką kawaleria miała w historii Polski. Organizatorzy podkreślali, że jest to okazja do edukacji młodego pokolenia oraz przypomnienia starszym mieszkańcom o bohaterskich czynach ich przodków.

autor: IA
fot. S. Toroszewska