Już ponad 430 poznaniaków przyszło na świat dzięki miejskiemu programowi in vitro

Druga edycja miejskiego programu in vitro trwa, ale już na świat przyszło dzięki niej 59 małych poznaniaków. Łącznie, od początku trwania programu, czyli od 2017 roku urodziło się już 437 dzieci. MIasto Poznań nie zamierza rezygnować z finansowania zabiegów, ale jednocześnie prezydent popiera obywatelski projekt ustawy dotyczący przywrócenia refundacji leczenia niepłodności z budżetu państwa.

 

Miejski program in vitro rozpoczął się, gdy rząd zrezygnował z finansowania zabiegów z budżetu państwa. Miasto Poznań chciało pomóc mieszkańcom, którzy mają problem z zajściem w ciążę, a nie stać ich na samodzielne finansowanie procedury.

 

Dzięki miejskiemu dofinansowaniu w ramach pierwszej edycji programu, czyli w latach 2017-2020 na świat przyszło 378 dzieci.

 

W ramach trwającej drugiej edycji urodziło się już 59 maluchów, ale chętne pary nadal mogą się zgłaszać do udziału w programie.

 

Dofinansowanie mogą otrzymać osoby pozostające w związku małżeńskim lub partnerskim, które rozliczają podatki w Poznaniu. Kobieta musi znajdować się w przedziale wiekowym 20-43 lata. Para musi spełniać też podstawowe kryteria związane z możliwością przeprowadzenia procedury in vitro i posiadać historię dotychczasowego nieudanego leczenia bezpłodności.

 

Druga tura programu potrwa do 2024 roku. Więcej informacji dostępnych jest tutaj.

 

Miasto Poznań widzi pozytywne skutki programu i nie zamierza rezygnować z jego finansowania, jednak jak zauważa prezydent Jacek Jaśkowiak, nie wszystkie gminy realizują podobne przedsięwzięcia, a dla ich mieszkańców samodzielne pełne finansowanie in vitro jest zbyt drogie.

 

„Program dofinansowania in vitro dał szczęście wielu poznańskim rodzinom. Dla setek par to jedyna okazja, by cieszyć się z rodzicielstwa. W stolicy Wielkopolski już od sześciu lat wspieramy osoby dotknięte niepłodnością, ale tysiące osób z innych miejscowości w całej Polsce nie ma takiej szansy.” – podkreśla prezydent Poznania

 

Jak przekazał Jacek Jaśkowiak, podpisał się pod obywatelskim projektem ustawy przywrócenia refundacji leczenia niepłodności z budżetu państwa. Przywrócenie programu to szansa dla pozostałych Polek i Polaków.

 

 

 

autorka: A. Karczewska