Duży sukces Poznańskiego programu in vitro

Ta liczba pokazuje, jak ważny i potrzebny jest ten program – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – In vitro to dla wielu par jedyna szansa, by doczekać się upragnionego potomka i cieszyć się z rodzicielstwa. Dlatego w Poznaniu już od sześciu lat wspieramy osoby dotknięte niepłodnością. Efekty są widoczne.

Do tej pory, dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta do procedur in vitro, urodziło się już 400 dzieci, co oznacza, że Poznaniowi przybyło 4 setki nowych mieszkańców i obywateli. 378 maluchów urodziło się dzięki procedurom dofinansowanym w latach 2017-2020,  a 22 noworodki przyszły na świat już dzięki drugiej edycji programu.

Kto może wziąć udział

Z dofinansowania do procedury zapłodnienia pozaustrojowego mogą skorzystać pary, które mieszkają w Poznaniu i spełniają określone kryteria. Powinny być w związku małżeńskim lub partnerskim, spełniać ustawowe warunki oraz rozliczać podatki w Poznaniu. Wiek kobiety musi mieścić się w przedziale 20-43 lata. Więcej informacji na stronie: poznan.pl//in-vitro

Uczestnicy programu mogą liczyć na:

  • trzykrotne dofinansowanie w wys. 5 000 zł do zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie
  • lub trzykrotnego dofinansowanie w wys. 2 000 zł do procedury adopcji zarodka – pod warunkiem, że poprzednia dofinansowana procedura nie była skuteczna (nie urodziło się w jej wyniku dziecko).

Obecnie trwa II edycja programu, która rozpoczęła się w 2021 r. i potrwa do końca 2024 r. Pierwsza realizowana była w latach 2017-2020. 

Jak wziąć udział

Program jest realizowany przez 3 placówki lecznicze, wybrane w postępowaniu konkursowym. Są to: 

  • Medi Partner sp. z o.o – InviMed  Europejskie Centrum Macierzyństwa Poznań,
  • Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
  •  IVI sp. z o.o – Klinika Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa Bocian 4. 4.

Aby przystąpić do programu, należy złożyć wniosek w jednej z wybranych przychodni. Szczegóły na stronie: poznan.pl/in-vitro

Miasto zabezpieczyło w budżecie ponad 7,3 mln zł na na realizację każdej z obu edycji programu (czyli po ponad 1,8 mln zł na każdy rok).