– Dziś w Poznaniu obchodzimy Dzień Europy, co prawda przypada on 9 maja a nie 8, jednak my zorganizowaliśmy go właśnie w jego przeddzień. To swego rodzaju festyn europejski nie tylko dla najmłodszych, ale także dla osób starszych – mówi Katarzyna Woszczyńska z Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Poznań. – Co roku organizujemy taką imprezę, żeby przybliżać dzieciom i młodzieży Unię Europejską i propagować wiedzę na jej temat. Oprócz tego hasłem “Żyj zdrowo!” szerzymy zdrowy styl życia, ponieważ ten rok jest właśnie rokiem zdrowego odżywiania i trybu życia.
Uroczyste zainaugurowanie Dnia Europy na Starym Rynku w Poznaniu miało miejsce tuż przed godz. 11.00. Wtedy też wszyscy obecni na poznańskim rynku mogli usłyszeć solistki ze Szkoły Podstawowej nr 6 we Wrześni, a także podziwiać występy młodych tancerek z tej samej szkoły. Następnie na scenie zaprezentowali się uczniowie z Gimnazjum nr 54. Gimnazjaliści tworzący teatr “Na antresoli” wystawili swój spektakl, a zespół taneczny “Zumba” przedstawił kilka układów choreograficznych – przy czym zachęcał osoby z widowni do wspólnego powtarzania prezentowanych kroków i tańczenia w rytm muzyki. Inicjatywa ta okazała się świetnym pomysłem, gdyż wielu poznaniaków ochoczo włączyło się w tę zabawę.
Później wystąpiła też grupa flażoletowa “Tęczowe nutki”, chór “Feeling” oraz soliści ze szkoły podstawowej w Komornikach. Po ich występie – w samo południe – rozwinięto flagę unijną i odśpiewano hymn Unii Europejskiej “Oda do radości”. Każdy, kto chciał włączyć się do wspólnego śpiewania, a nie znał słów, otrzymał tekst utworu na kartce. Każda osoba z publiczności otrzymała też żółtą różę symbolizującą UE.
Po odśpiewaniu hymnu wystąpili kolejni młodzi artyści: z Zespołu Szkół nr 2 w Poznaniu, ze Szkoły Podstawowej nr 19, Przedszkola nr 148 oraz Gimnazjum nr 23,. Oprócz tego były też inne atrakcje, takie jak: pokazy aerobiku i tai chi, oraz koncert zespołu Purpleksy. A na dowód tego, że w każdym wieku można mieć doskonałą kondycję, wystąpiły ze swoim fantastycznym programem tanecznym “Zakręcone babki” – czyli zespół taneczny seniorek.
Przychodząc 8 maja na Stary Rynek, przede wszystkim warto było odwiedzić stoisko Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi Nr 2 w Poznaniu.
– Każdy w wieku od 3 do 99 lat może zagrać tutaj w takie gry, jak: “Nawlekaj, nie czekaj”, “Bierki”, “Rybki”, “Kieliszki”, “Zgadnij, kto to”, i tak dalej – informuje Inga Wojciechowska, pedagog z Zespołu Szkół z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi Nr 2 w Poznaniu. – Są to gry, które sprawdzają pamięć, koncentrację, koordynację ruchowo-wzrokową, wyobraźnię, spostrzegawczość, oraz usprawniają procesy myślowe.
Najmłodsi mogli uczestniczyć w ogólnorozwojowej zabawie z chustą klanza, sprawdzić się w czarodziejskich sztuczkach “Czary-mary”, zagrać w unihokeya, oraz pomalować kredkami Europę. Mogły też ułożyć europejskich maxi puzzle z wizerunkami najbardziej rozpoznawalnych zabytków, np. paryską Wieża Eiffla, londyńskiego Big Bena czy rzymskim Koloseum.
Każdy chętny mógł również wziąć udział w specjalnym quizie o Unii Europejskiej. Wystarczyło odwiedzić stanowisko i odpowiedzieć poprawnie na 5 pytań, aby otrzymać wybrany przez siebie gadżet związany z UE: kubek, mapkę bądź też flagę.
– Quiz cieszy się bardzo sporym zainteresowaniem wśród poznaniaków, gdyż biorą w nim udział osoby w każdym przedziale wiekowym, między innymi uczniowie podstawówek i seniorzy – informuje Justyna Sikorska, wolontariusz Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct – Poznań. – Odwiedzają nas zarówno te osoby, które mają ogromną wiedzę o UE, jak i te, które znają ją pobieżnie – wtedy też często odpowiadają na pytania czysto intuicyjnie.
W tym roku imprezie przyświecało hasło„Żyj zdrowo”, dlatego też podczas całego pikniku promowano zdrowy i aktywny tryb życia. W związku z tym każdy mógł skorzystać z porad dietetycznych, a także zapoznać się z kampanią “We love eating! Rozsmakuj się w zdrowiu”. Projekt oparty został on na sześciu zaleceniach dotyczących czerpania radości z jedzenia: zdrowego kupowania, gotowania, wspólnych posiłków, picia wody, jedzenia owoców i warzyw oraz aktywności fizycznej.
Organizatorem wydarzenia był Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Poznań, działający przy Wielkopolskiej Izbie Rzemieślniczej w Poznaniu, we współpracy ze Szkołą z Oddziałami Integracyjnymi i Specjalnymi Nr 2 w Poznaniu oraz Centrum Inicjatyw Senioralnych. Impreza była współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.