Wielkopolska rowerem – propozycje rajdów dla amatorów i pasjonatów

Najpiękniejsze szlaki rowerowe – Wielkopolska na dwóch kółkach

Wszystkie polecane przez nas wyprawy możesz rozpocząć przy Poznańskim Węźle Rowerowym nad jeziorem Malta w Poznaniu, a następnie przejechać w całości lub wydzielić krótsze odcinki. Tylko którą z nich wziąć na pierwszy ogień? Szlak Stu Jezior pozwala odpocząć od miejskiego zgiełku i zachwyca widokami, a Ziemiański Szlak Rowerowy jest tak naszpikowany atrakcjami, jak rogal świętomarciński makiem! Jeśli poza zwiedzaniem zależy ci na sportowym wyzwaniu, wybierz południowy odcinek Transwielkopolskiej Trasy Rowerowej.

Szlak Stu Jezior – rajd rowerowy po „wielkopolskich Mazurach”

Nieprzypadkowo trakt wiodący z Poznania do Sierakowskiego Parku Krajobrazowego uznawany jest za najpiękniejszy szlak rowerowy w Wielkopolsce. Przekonaj się o tym na własne oczy – spakuj sakwy, naoliw łańcuch i w drogę! Nie zapomnij o kąpielówkach lub stroju kąpielowym, gdyż po drodze miniesz aż 25 przejrzystych jezior i stawów. W połączeniu z cieniem zapewnianym przez gęste podszycie lasów oraz możliwością zwiedzania chłodnych wnętrz kościołów, pałaców i dworków, znajdziesz tu wszystko, czego zapragnie dusza turysty w upalny, letni dzień.

Szlak Stu Jezior

Długość trasy: 115 km

Orientacyjny czas jazdy: 2-3 dni

Stopień trudności: łatwy

Przebieg: Poznań – Psarskie – Pawłowice – Sobota – Rostworowo – Żydowo – Przecław – Pamiątkowo – Baborówko – Kępa – Szamotuły – Gałowo – Jastrowo – Rudki – Ostroróg – Wielonek – Zajączkowo – Psarskie – Białokosz – Łeżęczki – Białcz – Sieraków – Chalin – Prusim – Kamionna – Kolno – Międzychód

 • Przy Poznańskim Węźle Rowerowym znajdź czarny szlak. Przejedź przez centrum miasta, zahacz o Stary Rynek, po czym zadbanymi ścieżkami rowerowymi udaj się w kierunku Parku Sołackiego i Jeziora Rusałka.
 • Kontynuuj utwardzoną drogą gruntową przez malowniczy las do Jeziora Strzeszyńskiego, a następnie wzdłuż rzeki Bogdanki do miejscowości Psarskie. Tutaj skręć w prawo i wyjedź na nową, równą drogę asfaltową.
 • Dalej pomknij szosami poprzecinanymi ścieżkami polnymi przez Sobotę, Żydowo i Pamiątkowo do Baborówka. Zaplanuj sobie trochę czasu na zwiedzanie zabytków sakralnych i kąpiel w Jeziorze Pamiątkowskim.
 • Po kolejnych 5 km dotrzesz do Szamotuł, gdzie przypada orientacyjny środek trasy. Zatrzymaj się tu na dłużej, by zajrzeć do neogotyckiego Zamku Górków i poznać tragiczną legendę Baszty Halszki.
 • Kontynuuj jazdę drogą asfaltową aż do miejscowości Wielonki, mijając m.in. eklektyczny Pałac w Gałowie oraz barokowy Kościół Wniebowzięcia NMP w Ostrorogu. Stąd drogą gruntową wśród rozkołysanych pól kukurydzy dojedziesz nad Jezioro Zajączkowskie.
 • Zatrzymaj się przy obelisku w kształcie grzyba, zdobiącym punkt widokowy przed miejscowością Łeżęczki i naciesz oczy idylliczną panoramą Jeziora Chrzypskiego.
 • Ostatnie 30 km szlaku wije się wśród polodowcowych krajobrazów i skrzących się w słońcu akwenów Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. Przez Chrzypsko Wielkie dotrzesz do Sierakowa – turystycznego serca regionu.
 • Na kolejnych odcinkach czeka cię większe urozmaicenie nawierzchni i kilka ostrych podjazdów, a w mijanych miejscowościach masa atrakcji i niespodzianek. Odwiedź Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie, zrelaksuj się pod słomianym parasolem nad Jeziorem Młyńskim w Prusimiu, podziwiaj ażurowe gotyckie detale Kościoła Narodzenia NPM w Kamionnej lub 500-letnie dęby w rezerwacie w Kolnie.
 • Ostatni fragment szlaku prowadzi polnymi, piaszczystymi drogami z Kolna do Międzychodu, gdzie możesz uczcić koniec wyprawy toastem leczniczej wody ze słynnej „laufpompy”.

Kraina Stu Jezior, nazywana też „wielkopolskimi Mazurami”, znajduje się na styku Puszczy Noteckiej i Pojezierza Międzychodzko-Sierakowskiego. Jej krajobraz zdobią zalesione wydmy, pagórki morenowe i jeziora rynnowe. W pobliskich rezerwatach schronienie znajduje ponad 200 gatunków ptaków, a także większe zwierzęta: bobry, borsuki i wilki.

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Chalinie to mekka dla miłośników nordic walkingu. Wytyczono tu aż 50 km oznakowanych szlaków. Spacerowicze mają też do dyspozycji 5 ścieżek dydaktycznych, z których najciekawsza „Jary koło Chalina” prowadzi dnem zalesionego wąwozu.

Podczas wycieczki natkniesz się też na imponujące sarmackie majątki, a wśród nich majestatyczne pałace w Baborówku, Gałowie i Zajączkowie. Sieraków to dawna szlachecka siedziba Opalińskich. W barokowym wnętrzu Kościoła NMP Niepokalanie Poczętej obejrzysz pięć XVII-wiecznych sarkofagów członków rodu, a w pobliskim Muzeum Zamku Opalińskich prześledzisz jego burzliwą historię. Gratką dla fanów etnografii będzie Skansen Olandia w Prusimiu, poświęcony XVII-wiecznego osadnictwu Olendrów.

Ziemiański Szlak Rowerowy – na tropie historii

Szlacheckie dwory, pałace, zamki, wiatraki i stadniny koni – ten szlak doskonale oddaje charakter regionu i świadczy o jego bogatej, ziemiańskiej przeszłości. Choć rozsławiły go głównie zabytki, to również amatorzy kolarskich wyzwań nie obejdą się smakiem. Oprócz gładkiego asfaltu czekają tu na nich odcinki szutrowe, piaszczysto-kamieniste, a po deszczu również błotniste. Dlatego radzimy, by na rajd udać się rowerem górskim lub trekkingowym, a przed wyruszeniem sprawdzić prognozę pogody.Chcesz rozpocząć wyprawę nad Maltą w Poznaniu? Dojedź do Mosiny 23-kilometrowym łącznikiem Nadwarciańskiego Szlaku Rowerowego. Zamiast rajdu wolisz jednodniową wycieczkę? Nic prostszego – skorzystaj z interaktywnej mapy Kolei Wielkopolskich, by dowieźć rower na wybrany odcinek szlaku: https://koleje-wielkopolskie.com.pl/turystyka/rowerem-po-wielkopolsce/wielkopolski-system-szlakow-rowerowych/

Ziemiański Szlak Rowerowy

Długość trasy: 242 km

Orientacyjny czas jazdy: 3-5 dni

Stopień trudności: średni

Przebieg: Mosina – Czempiń – Słonin (dalej pętla): Krzywiń – Gostyń – Pępowo – Jutrosin – Pakosław – Rawicz – Poniec – Osieczna – Kościan – Słonin

 • Znajdź początek zielonego szlaku pod Puszczykowem, przy rozwidleniu dróg prowadzących do Rogalina i Mosiny. Przetnij Kanał Mosiński i skieruj się do centrum miasta, by następnie odbić na południe w kierunku Czempinia. Po drodze obejrzyj eklektyczny pałac w Iłówcu.
 • Wjedź na ciekawe przyrodniczo tereny Parku Krajobrazowego im. gen. Dezyderego Chłapowskiego. Tuż za Słoninem trasa rozwidla się, tworząc pętlę. Radzimy, by wybrać wariant zgodny z ruchem wskazówek zegara, skręcić w lewo do Krzywinia, a po drodze zahaczyć o dwa okazałe pałace: barokowy w Turwi oraz klasycystyczny w Kopaszewie. W tym ostatnim gościł Adam Mickiewicz podczas pisania fragmentów „Pana Tadeusza”.
 • Droga do Gostynia usiana jest krajoznawczymi ciekawostkami: od opactwa benedyktynów w Lubinie, przez stację Kolei Drezynowej w Bieżyniu, aż po skansen filmowy „Soplicowo” w Cichowie. Emocji dostarcza również sama jazda, gdyż kamienisto-piaszczysty odcinek wymaga nieco wysiłku.
 • W Gostyniu zajrzyj do halowego gotyckiego Kościoła św. Małgorzaty oraz do intrygującego Muzeum Starych Pojazdów Jana i Macieja Pedów, gdzie zobaczysz m.in. kilka stuletnich automobili.
 • Dalej szlak wije się wśród malowniczych wsi mikroregionu „Biskupizny”, o którym dowiesz się więcej w Muzeum Etnograficznym im. Bł. Edmunda Bojanowskiego w Grabonogu. Na uwagę zasługują również pałace w Gębicach i Pępowie oraz zabytki architektury szachulcowej w Jutrosinie i Dubinie. Tu przetnij rzekę Orla i skręć w kierunku Miejskiej Górki i Rawicza. Po drodze miniesz imponujące rezydencje w Pakosławiu i Golejewku, który słynie też z hodowli koni czystej krwi angielskiej.
 • Od tego momentu nabierzesz prędkości, mknąc po asfalcie. Zabytków jednak wcale nie będzie ubywać. Zanim dotrzesz do Leszna, zobaczysz niezliczone dworki, pałace, kościoły i wiatraki. Koniecznie zaplanuj postój przy imponującym Zamku w Rydzynie i poznaj legendę o straszących w nim upiorach.
 • Zatrzymaj się na starówce w Lesznie i odkryj kilka z pobliskich zaskakujących murali. Stąd już niedaleko do Zamku w Osiecznej nad Jeziorem Łoniewskim. Odtąd widok skrzących się tafli będzie towarzyszyć ci częściej. Przejedź brzegiem jezior Jezierzyce i Wonieskiego do Kościana, a stamtąd z powrotem do Słonina, gdzie pętla się zamyka. Jednym z ostatnich zabytków ziemiańskich na trasie jest Dwór w Racocie z eleganckim klasycystycznym portykiem.

Chociaż charakter tego szlaku tworzą dawne posiadłości szlacheckie, jego walory przyrodnicze nie pozostają w tyle. Bliskość Wielkopolskiego Parku Narodowego i Rogalińskiego Parku Krajobrazowego zachęcają do przedłużenia wyprawy o kilka dni. Pokonując kolejne kilometry nacieszysz się widokami lasów, sadów i bezkresnych pól, okraszonych starymi alejami topolowymi lub drewnianymi wiatrakami.

O bogactwie kulturowym regionu świadczą też unikatowe zabytki sakralne. Przebieg trasy pokrywa się częściowo z wielkopolskim odcinkiem europejskiej Drogi Świętego Jakuba, klucząc wśród dawnych opactw i wsi zakonnych. Na szczególną uwagę zasługują m.in. klasztor benedyktynów oraz XIII-wieczny kościół romański im. Św. Leonarda w Lubiniu oraz Świętogórski Zespół Klasztorny filipinów w Gostyniu.

Transwielkopolska Trasa Rowerowa – wariant południowy

Południowy odcinek trawersu Wielkopolski, oznaczany też jako TTR-S, zabierze cię w pagórkowatą część województwa i pozwoli zdobyć jego najwyższe wzniesienie – Kobylą Górę(284 m n.p.m.). Strome podjazdy oraz piaszczyste odcinki nadają fragmentom trasy sportowy charakter. W razie potrzeby można ją jednak zmodyfikować, tak by skupić się bardziej na jej krajoznawczym aspekcie i zwiedzaniu historycznych miast, pałaców i świątyń.

TTR Południe

Długość trasy: 270 km

Orientacyjny czas jazdy: 4-5 dni

Stopień trudności: średni

Przebieg: Poznań – Tulce – Komorniki – Środa Wielkopolska – Winna Góra – Miłosław – Mikuszewo – Śmielów – Żerków – Jarocin – Pleszew – Tursko – Gołuchów – Jedlec – Kalisz – Droszew – Lewków – Ostrów Wielkopolski – Trzcieliny – Antonin – Ostrzeszów – Parzynów – Kobyla Góra – Pólko – Siemianice

 • Z Poznania rusz wzdłuż Malty w kierunku wsi Tulce, gdzie odpoczniesz przy Ścieżce Przyrodniczej „Skarby Lasu” lub zwiedzisz późnoromański kościół Narodzenia NMP. Za Kromolicami zbocz z trasy, by zajrzeć do Muzeum Ziemi Średzkiej w Koszutach.
 • W Środzie Wielkopolskiej zwróć uwagę na średniowieczny układ uliczek i charakterystyczną wieżę późnogotyckiej kolegiaty farnej. Stąd pomknij szosami na wchód aż do Winnej Góry, miasteczka związanego z Napoleonem i gen. Dąbrowskim. Po 3 km zawitasz do Miłosławia, którego chlubę stanowi klasycystyczny pałac, goszczący dawniej m.in. Henryka Sienkiewicza.
 • Między Nową Wsią Podgórną a Pogorzelicą czeka cię nietypowa atrakcja – przeprawa przez Wartę promem górnolinowym! Statek kursuje od 6:00 do 18:00, a dokładny rozkład znajdziesz na profilu FB Nowej Wsi Podgórnej.
 • Kolejny etap trasy wiedzie przez tzw. „Szwajcarię Żerkowską”, malowniczy, pagórkowaty park krajobrazowy. Zabaw na dłużej w Śmiełowie, by zobaczyć Muzeum Adama Mickiewicza oraz otaczający go park angielski. Zregeneruj się i przygotuj na pierwszy ostry podjazd, nagrodzony zachwycającą panoramą pradoliny Warty.
 • Stąd ok. 15 km szosy prowadzi przez Wilkowyję i Annopol do Jarocina – stolicy polskiego rocka. Oprócz miejsc związanych z muzyką i słynnym festiwalem, odwiedź świeżo odrestaurowany Pałac Radolińskich.
 • Przejedź przez Pleszew i Tursko, po czym skieruj się do Gołuchowa, gdzie czeka na ciebie baśniowy zamek, wzorowany na rezydencjach królewskich znad Loary. Następnie asfaltowymi drogami dojedź do Kalisza.
 • Ogrom atrakcji najstarszego miasta w Polsce zachęca do całodniowego zwiedzania. Odpocznij na ławeczce na Starym Rynku lub zajrzyj do wnętrza Katedry św. Mikołaja mieniącego się od złota i kolorowych polichromii. Pokonując kolejny odcinek trasy, zwróć uwagę na pięknie odrestaurowany Pałac w Lewkowie.
 • Dłuższy postój w Ostrowie Wielkopolskim urozmaicisz spacerem z darmowym audioprzewodnikiem Ostrowski Trakt Kultury (do pobrania na stronie umostrow.pl). Tuż za miastem rozpoczyna się najbardziej wymagający fragment szlaku, dobrze więc podejść do niego „na świeżych nogach”.
 • Przejedź przez niezwykle malowniczą Dolinę Baryczy, wypatrując rzadkich gatunków ptaków wodnych. Obejrzyj Pałac w Antoninie z salonem muzycznym Fryderyka Chopina oraz fragmenty średniowiecznych murów obronnych w Ostrzeszowie. Następnie zbierz siły i pokonaj strome podjazdy pod Bałczynę i Kobylą Górę, którą wieńczy żelazny „Krzyż Wielkopolski”.
 • Na ostatnich kilometrach do granicy województwa w Siemianicach płaska trasa pozwala odetchnąć pełną piersią. Rajd zakończ spacerem po miejscowym parku krajobrazowym otaczającym Pałac Szembeków.

Wspomniany już Zamek w Gołuchowie to idealny cel rodzinnej przejażdżki rowerowej. Połączcie ją z piknikiem w pobliskim parku dendrologicznym oraz odwiedzinami u żubrów z Zagrody Pokazowej Zwierząt. Ukoronowaniem wycieczki będą wspólne lody i kąpiel w Zalewie Gołuchowskim.

Pokonując kolejne kilometry TTR przekonasz się, jak zróżnicowane przyrodniczo jest południe Wielkopolski. Od starodrzewów i rozlewisk Szwajcarii Żerkowskiej, przez bagna Doliny Baryczy, po pofałdowane moreny Wzgórz Ostrzeszowskich – każdy z krajobrazów trasy ma w sobie coś wyjątkowego.

Chcesz poznać kulturowe dziedzictwo regionu? Przeznacz kilka postojów na zwiedzanie zabytkowych starówek Środy Wielkopolskiej, Jarocina, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego oraz Ostrzeszowa. Najstarsze z mijanych miast powstały wzdłuż antycznego Bursztynowego Szlaku.