770. urodziny Poznania już w niedzielę, ale świętowanie potrwa cały rok! Co przygotowano?

Nie tylko kolorowy pochód, ale także widowisko plenerowe i gigantyczny, 770-kilogramowy tort będą czekać na poznaniaków podczas obchodów 770-lecia praw miejskich Poznania. Ogłoszono kolejne atrakcje świętowania rocznicy, które planowane są przez cały jubileuszowy rok.

 

Już najbliższą niedzielę, 23 kwietnia, Poznań będzie obchodził 770. rocznicę nadania Poznaniowi praw miejskich. Z tej okazji przygotowywane są atrakcje dla mieszkańców, by wspólnie świętować jubileusz istnienia miasta.

 

Niedawno informowaliśmy (tutaj) o kolorowym korowodzie, jaki ma przejść przez miasto. Dziś wiadomo już nieco więcej, a podczas konferencji prasowej zapowiedziano kolejne atrakcje.

 

„Chcemy zaprosić wszystkich mieszkańców Poznania do takiego świętowania 770 urodzin naszego miasta. Chcemy spojrzeć w przeszłość, by z dumą patrzeć w przyszłość. Chcemy poznać fascynującą historię Poznania, jego wybitnych mieszkańców i czerpać radość ze wspólnego świętowania tak zacnego jubileuszu. Spotkajmy się pod Bramą Poznania i przejdźmy wspólnie w barwnym korowodzie na plac Kolegiacki” – zachęca Arleta Kolasińska z Fundacji Puenta

 

Świętowanie rozpocznie widowisko plenerowe „77 dekad Miasta Poznania” przy Bramie Poznania. Już od 10:00 będzie tam powstawać rzeźba „szalonej rzeki”, a za rzeźbiarski performance będzie odpowiadać Brygada Pigmalion UAP. O 14:00 planowane jest „Przebudzenie Warty” w wykonaniu Teatru Asocjacja 2006 i Brygady Pigmalion.

 

Po inscenizacji postać Warty w towarzystwie Pegazów wyruszy w kolorowym pochodzie w kierunku centrum miasta. Do udziału w przemarszu zaproszeni są wszyscy mieszkańcy i turyści.

 

Po drodze planowane są kolejne przedstawienia i wystąpienia. Dzieje miasta prezentować będą lokalne teatry offowe, a także uczniowie i uczennice poznańskich szkół. Trasa korowodu poprowadzi tak, by otoczenie stawało się tłem dla ukazania dziejów miasta.

 

Pochód przejdzie na pl. Kolegiacki, gdzie planowany jest finał obchodów. Przywitają go władze miasta oraz orkiestra. Na uczestników na Wolnym Dziedzińcu czekać będzie 770-kilogramowy tort.

 

Za kierownictwo artystyczne i architekturę widowiska odpowiada Piotr Tetlak, Fundacja Asocjacja 2006, a za produkcję i organizację – Arleta Kolasińska, Fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA. Opiekę inscenizacyjną nad szkołami sprawuje Kuba Kapral, Circus Ferus.

 

Świętowanie 770. urodzin miasta planowane jest przez cały rok. Poznańskie Centrum Dziedzictwa przygotowuje szereg różnorodnych atrakcji, w tym m.in. wystawę czasową „Siła spotkania. O ludziach, którzy tworzyli Poznań”, która będzie otwarta 30 czerwca w Galerii Śluza.

 

Dzień przed wielkim świętowaniem, czyli 22 kwietnia, w Bramie Poznania odbędzie się VII finał mistrzostw Debat Oksfordzkich o Puchar Prezydenta Miasta Poznania. Tematem będą m.in. kwestie związane z lokacją Poznania.

 

W niedzielę, 23 kwietnia, prowadzona będzie wycieczka „Prawy do lewego – przeprowadzka na drugi brzeg”, a z kolei w maju temat lokacji miasta będzie towarzyszył Majówce w Bramie Poznania, podobnie jak cyklowi przyrodniczo-kulturalnemu „Rzeka Żywa”.

 

Na stronie internetowej Bramy Poznania jest już także dostępny podcast „Miasto czy miasto”.

 

Trakt Królewsko-Cesarski zaprasza 30 kwietnia i 20 maja na spacery pod hasłem „Najważniejsza jest loka(liza)cja!”, podczas których będzie można nie tylko odwiedzić kluczowe dla historii Poznania miejsca, ale także poznać różne aspekty życia mieszkańców grodu Przemysła I.

 

Jak zapowiadają organizatorzy, kolejne wydarzenia będą na bieżąco ogłaszane.

 

 

autorka: A. Karczewska