Nowe iluminacje świąteczne ozdobią Poznań. Kiedy zaczną świecić?

Już w najbliższą sobotę ruszy tegoroczne Betlejem Poznańskie. Po ubiegłorocznej przerwie, w tym roku zarówno kupcy jak i zwiedzający z jeszcze większym wytęsknieniem oczekują na atrakcje. W tym roku poza centrum miasta Betlejem Poznańskie zagości również na Łazarzu. Dziś ujawniono kolejne szczegóły wydarzenia. Wiadomo już także, gdzie pojawią się świąteczne iluminacje oraz jakie będą miały kształty.

 

Betlejem Poznańskie to zbiór różnych wydarzeń i atrakcji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia. Wprowadzają w świąteczny klimat i nastrój, są okazją do pomagania innym i do kupowania prezentów czy wyjątkowych dekoracji.

 

Tegoroczna edycja rozpocznie się w najbliższą sobotę na Placu Wolności, gdzie pojawi się tradycyjny Jarmark Bożonarodzeniowy. Uroczyste otwarcie planowane jest na 17:00. Potrwa aż do 26 grudnia, czyli również przez okres świąteczny.

 

W specjalnych drewnianych domkach będzie można kupić wyroby rękodzielnicze, w tym ciekawe i unikatowe dekoracje, ozdoby i prezenty. Łącznie pojawi się ponad 40 wystawców zarówno z Polski jak i innych państw – Niemiec, Litwy, Belgii, Holandii, Włoch i Hiszpanii. Będą zarówno produkty potrzebne do tradycyjnych potraw jak i dobrze znane „jarmarkowe” słodkości.

 

Podobnie jak w ubiegłych latach, w programie znalazły się również akcje i atrakcje, które będą odbywały się przede wszystkim w weekendy. Będzie można wesprzeć działalność m.in. Fundacji Bread of Life oraz Hospicjum Palium. Tuż przed świętami, czyli 18 grudnia odbędzie się również tradycyjne „Poznań Silent Night”. To wyjątkowe wydarzenia, podczas której ukazywana jest wielokulturowość i otwartość Poznania. Międzynarodowa społeczność śpiewa kolędę „Cicha Noc” w różnych językach.

 

W programie znalazły się również po raz kolejny także m.in. Christmas Silent Disco i Zimowe Fire Show.

 

Nie zapomniano także o najmłodszych. Specjalnie dla nich udostępnione zostaną dwie karuzele. Dodatkowo, przez prawie cały grudzień będzie można wrzucać listy do Gwiazdora do specjalnej skrzynki.

 

Przygotowano też coś dla kolekcjonerów – poza kolekcjonerskimi szklankami z logo Betlejem Poznańskiego dostępne będą również świeczki z logo wydarzenia.

 

W tym roku nie będzie Betlejem Poznańskiego na Starym Rynku. Powodem są prace związane z rewitalizacją starorynkowej płyty. Podjęto więc decyzję o przeniesieniu części atrakcji na… Łazarz – na Rynek Łazarski, który zostanie uruchomiony na początku grudnia oraz na teren koło Hali Arena.

 

W weekend ponownego otwarcia Rynku Łazarskiego, czyli 4 grudnia na mieszkańców i turystów będą czekać takie atrakcje jak m.in. gra miejska, warsztaty, koncerty i animacje dla dzieci.

 

Poza stałymi stoiskami handlowymi kupców z rynku łazarskiego, staną tam także kilkanaście drewnianych domków handlowych w ramach jarmarku bożonarodzeniowego. Dla najmłodszych przygotowana zostanie bezpłatna karuzela wenecka. Wydarzenia na Rynku Łazarskim potrwają od 4 do 19 grudnia.

 

Betlejem Poznańskie zajrzy także na teren przed wejściem głównym Hali Arena. Od 10 do 19 grudnia będzie tam Jarmark Bożonarodzeniowy. Dodatkowo, to właśnie tam w tym roku odbędą się zmagania w ramach Festiwalu Rzeźby Lodowej, czyli Poznań Ice Festival. Lodowe figury przygotowane przez najlepszych rzeźbiarzy z całego świata pojawią się z obu stron wejścia.

 

„Zapraszamy mieszkańców i turystów, którzy odwiedzają Poznań, aby wspólnie z nami przeżywali świąteczny czas. Zachęcamy, by odwiedzać nas nie tylko w soboty i niedziele, ale przez cały tydzień” – mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska

 

Dodatkowo, świąteczny jarmark zagości w tym roku również w City Parku, gdzie pojawią się wystawcy z ofertą gastronomiczną i prezentową. Dochód z wynajmu straganów będzie przekazany na cel społeczny.

 

Zastępca prezydenta Poznania, Mariusz Wiśniewski, zachęca do korzystania z przygotowanych atrakcji oraz oferty wystawców. Zaleca, by na miejsce dojeżdżać komunikacją zbiorową, co pozwoli uniknąć korków i problemów z miejscem do parkowania.

 

Organizatorzy podkreślają, że Betlejem poznańskie jest organizowane przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów sanitarnych. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej przypominano o obowiązku zachowania dystansu społecznego, a także noszenia maseczek nawet na świeżym powietrzu w sytuacji, gdy nie jest możliwe zachowanie dystansu.

 

Co z choinką, która tradycyjnie stawała przy Ratuszu? W tym roku pojawi się na Placu Wolności, a jej uroczyste rozświetlenie planowane jest na 3 grudnia o godzinie 17:00.

 

Świąteczną atmosferę w mieście wprowadzą również iluminacje. Podczas konferencji prasowej Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP wskazała tegoroczny „motyw przewodni” iluminacji w mieście.

 

„Światło to bardzo ważna część Bożego Narodzenia. W Poznaniu staramy się, aby oświetlenie było wyjątkowe. W poprzednich sezonach świąteczne iluminacje nawiązywały do poznańskiej architektury. Tym razem chcemy opowiedzieć o poznańskich legendach” – zapowiada Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP

 

Na ulicach znajdziemy elementy świetlne nawiązujące do lokalnych opowieści: “O poznańskich koziołkach”, “O rogalach świętomarcińskich”, “O krawcu z Chwaliszewa”, “O królu kruków” oraz “O pustelniku z Muszej Góry”. Przy każdej z nich będzie udostępniony kod QR, który pozwoli na zapoznanie się z daną legendą.

 

Jak zwykle udekorowane zostaną staromiejskie uliczki oraz Stary Rynek. Oświetlona będzie również Śródka, w tym słynny śródecki mural. Iluminacje pojawią się tez na Moście Jordana oraz na śródmiejskich ulicach i placach: pl. Mickiewicza, pl. Cyryla Ratajskiego, rondo Kaponiera. Na poznańskich rynkach (Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim) staną świąteczne choinki. Ozdoby na latarniach pojawią się na fragmencie Al. Niepodległości (od ul. Libelta do ul. Św. Marcin), na Moście Teatralnym, Moście Dworcowym oraz ul. Św. Marcin.

 

Iluminacje zostały przygotowane według nowych projektów. Zaczną świecić 27 listopada i będą zdobić miasto do 2 lutego. Nowe iluminacje mają służyć miastu kolejne trzy sezony.

 

 

 

autorka: A. Karczewska