Port Sołacz w nowej odsłonie gotowy. Kiedy otwarcie?

Port Sołacz w nowej odsłonie jest już gotowy i wkrótce przyjmie pierwszych gości. Zabytkowy budynek został gruntowanie wyremontowany i przearanżowany tak, by połączyć nowoczesność z historycznym wyglądem i tradycją tego miejsca. Już wkrótce mieszkańcy i turyści będą korzystać z nowej restauracji i apartamentów hotelowych.

 

Port Sołacz, a dokładniej budynek, w którym się znajduje został wybudowany na Wystawę Wschodnioniemiecką, a następnie przeniesiony z terenu Międzynarodowych Targów Pzonańskich do Parku Sołackiego. Przez ponad sto lat działalności, mimo zmian właścicieli, nazw i wyglądu, działała tam restauracja w urokliwej parkowej okolicy. Ostatnie restauracja wraz z pokojami hotelowymi, czyli Meridian zostały zamknięte w 2015 roku. Od tego czasu obiekt nie był zagospodarowany.

 

Wszystko zmieniło się, gdy Grupa MTP postanowiła wynająć od Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych obiekt i przywrócić mu dawny blask i funkcje. W budynku konieczne było przeprowadzenie gruntownego remontu dachu, wnętrza, elewacji i terenu przynależnego.

 

Budynek zachował kształt z czasów przebudowy w 1992 roku, jednak elewację zaprojektowano tak, by przypominała tę pierwotną z początku XX wieku. Projekt wykonała poznańska pracownia EV Architects Eweliny Jankowskiej, natomiast inwestorem i wykonawcą była Grupa MTP. W ramach prac m.in. powiększono okna drewnianej części oranżeryjnej wychodzące na taras, co jest nawiązaniem do pierwotnego wyglądu.

 

We wnętrzu znalazły się m.in. historyczne zdjęcia Parku Sołackiego i dzielnicy willowej. Wystrojem są też autorskie grafiki Piotra Kuchcińskiego, będącego jednym z najbardziej znanych polskich projektantów, który zaprojektował je specjalnie na zamówienie Portu Sołacz. Prace to abstrakcyjne geometryczne kształty, kombinacje kolorystyczne i proste formy.

 

Restauracja ma 155 miejsc siedzących w środku oraz 120 na zewnątrz, na restauracyjnym tarasie, który będzie dostępny w sezonie letnim. W menu znajdą się autorskie dania z najwyższej półki, a także oferta śniadaniowa i na wynos. Nie zabraknie też możliwości wypicia kawy i zjedzenia czegoś słodkiego do niej.

 

W karcie win dostępnych będzie ponad 100 jego rodzajów. W lokalu będzie też wypiekane pieczywo. Możliwa będzie organizacja imprez biznesowych i przyjęć okolicznościowych na maksymalnie 50 osób. Dzięki temu nawet przy imprezach zorganizowanych będzie utrzymana działalność restauracji dla pozostałych gości.

 

Port Sołacz to także miejsca hotelowe. Przygotowano 20 miejsc noclegowych w pokojach Standard i Deluxe.

 

Obiekt jest już gotowy i wkrótce zacznie działalność. Otwarcie planowane jest na piątek 6 maja.

 

 

autorka: A. Karczewska
fot. MTP