Znani są finaliści tegorocznej edycji Nagrody im. Baptysty Quadro

Znani są już tegoroczni finaliści konkursu na najlepszy obiekt architektoniczny. Wytypowano dziewięć obiektów, które mają szansę na zdobycie Nagrody im. Baptysty Quadro.

 

Nagroda im. Baptysty Quadro przyznawana jest od 1999 roku dla autora lub zespołu, który stworzył najlepszy projekt architektoniczny.

 

Zgłoszenia do tegorocznej edycji przyjmowane były do 15 września. Swoje typy mogli zgłaszać mieszkańcy. Najważniejsze, by był to obiekt architektoniczny, który został oddany do użytku w ubiegłym roku i jest położony w granicach administracyjnych Poznania. Wpłynęło łącznie 25 zgłoszeń.

 

Z propozycji jury wybrało dziewięć najlepszych, które teraz powalczą o nagrodę. Jak podkreślił przewodniczący jury Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania, wszystkie obiekty charakteryzują się wysokimi walorami estetycznymi, jednocześnie dobrze wpisując się w miejski krajobraz.

 

W tym roku najwięcej zgłoszeń dotyczyło budownictwa wielorodzinnego. Jak wskazuje prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich Wojciech Krawczuk, ma to związek z obecną sytuacją na rynku budowlanym i zwiększonym zainteresowaniem zabudową mieszkalną.

 

Ostatecznie o Nagrodę Quadro powalczą:

 

– “Polski Teatr Tańca”, ul. Taczaka 8, autorzy: ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego

 

– Budynek mieszkalny wielorodzinny “Rezydencja Chwaliszewo”, autorzy: CDF Architekci

 

– Budynek mieszkalny wielorodzinny “Vilda Park”, ul. Droga Dębińska, autorzy: Litoborski+Marciniak Biuro architektoniczne Sp. z o.o.

 

– Plac “Starego Browaru”, ul. Ratajczaka, autorzy: Mariusz Więcek, Maciej Markiewicz – 1050 Pracownia Architektury; projekt zieleni: Aneta Mikołajczyk oraz zespół Garte

 

– Przebudowa i nadbudowa budynku administracji “Teatru Polskiego w Poznaniu”, ul. 27 Grudnia 8/10, autorzy: Trabendo

 

– “Nowy Strzeszyn”, etap 1B, ul. W. Różańskiego 25,27,29,31,33,35,37,39,41, autorzy: Szymon Januszewski, pracownia Insomia

 

– Zespół budynków mieszkalnych “Trójpole”, ul. Trójpole 1, autorzy: Ultra Architects sp. z o.o.

 

– “Dom w Brzozach”,  ul. Herberta 7, autorzy: PL Architekci

 

– “Dom Rozcięty”, ul. Racławicka 70, autorzy: PL Architekci

 

Uroczystą galę zaplanowano na 18 października. Wtedy to zostanie ogłoszony zwycięzca 23. edycji Nagrody.

 

 

 

 

autorka: A. Karczewska