Noriaki ozdobił Dom Autysty na Ogrodach. Znany Peryskop wygląda jednak inaczej. Dlaczego?

Noriaki, poznański artysta street artu wraz ze swoim Panem Peryskopem dobrze wpisał się w świadomość mieszkańców Poznania. Charakterystyczny ludzik pojawia się w różnych miejscach miasta.

Teraz Noriaki postanowił pokazać swoje umiejętności ozdabiając elewację Domu Autysty na Ogrodach. Jak się okazuje, popularny Watcher jest tam jednak nieco inny, niż ten, do którego artysta przyzwyczaił mieszkańców. Postanowił dostosować postać do budynku i tematyki, której dotyka Dom Autysty.

„Namalowane sprayem postaci zwykle mają tylko jedno, wielkie oko. Te namalowane na Domu Autysty go nie mają, za to z ich głów wychodzą kreski, symbolizujące promieniowanie. Artysta tłumaczy, że chciał się odnieść do tematyki autyzmu. Postaci są odwrócone do siebie tyłem, jakby siebie nie zauważały, ale jednak jest między nimi rodzaj łączności, porozumienia.”

Adam Kompowski, Dom Autysty

To nie pierwszy raz, gdy najbardziej znany artysta street artu w Poznaniu wspiera placówkę. Od lat wspiera m.in. Aukcję dla Domu, podczas której wystawia na licytację swoje prace. Podczas tej ostatniej jego praca została sprzedana za 4 tysiące złotych. Dochód z aukcji jest przekazywany na rzecz Domu Autysty.

Co to takiego? To pierwsza w Wielkopolsce placówka dla niesamodzielnych osób z autyzmem, który powstał dzięki determinacji ich rodziców, rodzin i opiekunów, a także wsparciu ludzi. Budowę udało się przeprowadzić dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, które pokryło niemal 80% kosztów. Placówka została oddana do użytku w tym roku i jest cały czas doposażana i rozwijana.