Święte Triduum Paschalne

Istota Triduum Paschalnego polega na celebracji Misterium Paschalnego, to znaczy męki, śmierci oraz zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Tradycyjnie zaczyna się ono w Wielki Czwartek wieczorną Mszą Wieczerzy Pańskiej. Ta uroczystość odprawiana jest w kościołach, by przypomnieć wierzącym Ostatnią Wieczerzę, podczas której Syn Boży złożył w ofierze Ojcu Najwyższemu swoje ciało oraz krew pod postacią chleba i wina – ustanawiając tym samym dwa sakramenty Eucharystii oraz kapłaństwa. Co istotne, podczas tej mszy ołtarz jest obnażony, a więc pozbawiony mszału, obrusów, świeczników, a także kwiatów.

Natomiast następnego dnia, w Wielki Piątek – z uwagi na pamiątkę śmierci Chrystusa na krzyżu – nie odprawia się mszy. W kościołach już od godzin porannych trwa adoracja Najświętszego Sakramentu przy Grobie Pańskim. Dzień ten ma przede wszystkim znaczenie symboliczne, upamiętniające dzieło odkupienia ludzi dokonane przez Jezusa. Dzień ten nie tylko wymaga skupienia i powagi, ale jest też dniem postu.

Wielka Sobota z kolei to dzień rozważania męki i śmierci Syna Bożego. To także czas święcenia tradycyjnych potraw wielkanocnych, które wierni przynoszą do kościołów. Poświęconą przez kapłana “święconką” pełną przysmaków dzielą się podczas niedzielnego śniadania z najbliższymi przy wielkanocnym stole.

Nie należy również zapomnieć o Liturgii Wigilii Paschalnej, odbywającej się w nocy, z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną, w trakcie której celebrujący ją kapłan dokonuje poświęcenia ognia przed kościołem, po czym zapala od niego Paschał, symbolizującą Chrystusa. Ceremonię tą kończy procesja rezurekcyjna – odzwierciedlająca radość towarzyszącą uczestnictwu w triumfie Zmartwychwstałego Pana – oraz błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

Obchody Triduum Paschalnego zamykają wieczorne Nieszpory – uroczystości odprawiane na pamiątkę ukazania się Jezusa swoim uczniom.