Poznań świętował Światowy Dzień Wcześniaka

Z okazji obchodzonego 17 listopada Dnia Wcześniaka, w czwartkowy wieczór poznańskie budynki zostały podświetlone na fioletowo.

 

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest na całym świecie 17 listopada. Ma w szczególny sposób przypominać o dzieciach, które urodziły się znacznie przed terminem porodu. Szacuje się, że przedwcześnie rodzi się 1 na 10 noworodków.

 

W 2012 roku w Polsce rozpoczęto akcję podświetlania budynków w przestrzeni miejskiej na fioletowo – by wyrazić solidarność z dziećmi i ich rodzicami, a także przypomnieć o tym, co wiąże się z przedwczesnym porodem. Inicjatywa została rozpowszechniona na cały świat, dzięki czemu każdego roku już od 10 lat na fioletowo podświetlane są znane budynki i obiekty w różnych państwach. To m.in. CN Tower w Toronto, wodospad Niagara czy Empire State Building w Nowym Jorku.

 

Także w Poznaniu co roku w tym dniu pamięta się o akcji. W czwartkowy wieczór w stolicy Wielkopolski fioletem rozbłysły m.in. fontanna na pl. Wolności, budynek Urzędu Miasta, szpitale dziecięce czy też siedziba Centrum inicjatyw Rodzinnych. Do akcji dołączyły też prywatne firmy i przedsiębiorstwa.

 

W Ginekologiczno-Położniczym Szpitalu Klinicznym w Poznaniu przez cały dzień prowadzono specjalne warsztaty i pokazy dla rodziców dzieci przebywających na Oddziałach Neonatologicznych.

 

 

autorka: A. Karczewska