Poznań Design Festiwal wraca do korzeni

Znane jest już hasło tegorocznej edycji Poznań Design Festiwal. Projektanci będą mierzyć się z tematem dziedzictwa kulturowego, a motywem przewodnim będzie „Zakorzenienie. Inspiracja tradycją”. W programie wydarzenia znalazł się również szereg atrakcji, w tym warsztaty, wystawy, projekcje filmowe i dyskusje.

 

Będzie to już ósma edycja Poznań Design Festiwal. Rozpocznie się 10 września i potrwa nieco ponad tydzień, do 18 września. Wezmą w niej udział zarówno projektanci ze stolicy Wielkopolski jak i goście z Bydgoszczy, Szczecina i Warszawy. Zgodnie z tegorocznym hasłem przewodnim, uczestnicy skupią się na temacie sztuki ludowej, tradycji i rękodzieła. Jak wyjaśniają organizatorzy, wybór motywu nie jest przypadkowy. Zamknięci w domach z powodu pandemii Polacy zaczęli szukać pomysłów na twórcze spędzenie czasu i wykorzystanie materiałów i własnych umiejętności, a po częściowym zniesieniu ograniczeń, skupili się na odkrywaniu na nowo najbliższej okolicy – jej folkloru, pejzaży, architektury, kultury czy sztuki.

 

„Pandemia stała się pretekstem, by przyjrzeć się dokładniej temu, co jest blisko. Odkrywamy więc nasze tradycje na nowo. Często nie jesteśmy świadomi tego, na jaką skalę nas kształtują, ani jak po nie sięgnąć, tak, by twórczo je wykorzystać. Na festiwalu przyjrzymy się im z nowych, nieoczywistych perspektyw” – mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal

 

W ramach festiwalu przygotowano ciekawy i dostępny dla wszystkich program pełen atrakcji. Łącznie będzie to 39 wydarzeń skupionych w 5 blokach tematycznych: cinema design, warsztaty dla dorosłych, wystawy, kids design i wydarzenia towarzyszące.

 

Inauguracją Poznań Design Festiwal będzie konferencja, podczas której 17 prelegentów weźmie udział w 3 panelach dyskusyjnych. Będą rozmawiać o tym, w jaki sposób można skutecznie łączyć tradycje ze współczesnością w sektorach kreatywnych.

 

Poza tradycyjnymi już wystawami, których w tym roku będzie kilkanaście – inspirowanych tradycją i sztuka ludową we współczesnym wzornictwie – w tegorocznej edycji znalazło się wiele warsztatów dla dzieci, nastolatków, dorosłych i seniorów. Organizatorzy liczą, że w ten sposób uda im się zaktywizować poznaniaków w różnym wieku, jednocześnie szerząc zainteresowanie wzornictwem, designem i rękodziełem. Podczas wszystkich warsztatów uczestnicy będą mogli przyjrzeć się lokalnemu dziedzictwu i samodzielnie m.in. zaprojektować opakowanie do butelki soku z czarnego bzu, czyli hyćki, czy też stworzyć unikalne karafki kształtem przypominające postać bamberki podczas warsztatów ceramicznych.

 

Małych i dużych poznaniaków z pewnością zainteresują także warsztaty „Poznańskie koziołki – zrób to sam”, podczas których będzie można złożyć miniaturki symboli stolicy Wielkopolski.

 

Doświadczona artystka ludowa pokaże jak tworzyć tzw. „pająki”, czyli różnego rodzaju dekoracje z bibuły i słomy.

 

W ramach festiwalu zaplanowano także premierę serii krótkich filmów dokumentalnych poświęconych poznańskim rzemieślnikom.

 

“Po raz pierwszy zaprezentujemy również książkę o modernistycznych domach towarowych „Alfa”. Dzięki tym punktom programu będzie można się przekonać, jak bliskie i codzienne może być dziedzictwo” – zapowiadają organizatorzy

 

Podczas Poznań Design Festiwal zostanie także ogłoszenie koloru roku 2022. Został on wytypowany przez doświadczonych prognostyków w zakresie trendów. Uroczyste ogłoszenie odbędzie się online, a towarzyszyć mu będzie spotkanie z udziałem Helen van Fent z AkzoNobel, która opowie o wpływie trendów kolorystycznych na życie codzienne oraz kulturę i dziedzictwo.

 

Festiwal będzie odbywał się w kilku lokalizacjach – CK Zamek, Starym Browarze, Muzeum Etnograficzne w Poznaniu, Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Archeologiczne oraz Bramie Poznania.

 

Organizatorem Poznań Design Festiwal jest Fundacja Made in Art. Wydarzenie dofinansowuje Miasto Poznań. 

 

Autorka: A. Karczewska