Siwe włosy – co na nie wpływa i czy da się temu przeciwdziałać?

Pojawienie się pierwszych siwych włosów bywa dla wielu ludzi niespodzianką, a nawet powodem do niepokoju. Często postrzegane jako oznaka starzenia, stają się przedmiotem licznych badań i dyskusji. Co naprawdę wpływa na ich powstawanie i czy można temu procesowi zapobiec?

 

1. Genetyka

 

Dla większości z nas geny są głównym wyznacznikiem, kiedy i w jakim stopniu zaczniemy siwieć. Jeśli Twoi rodzice lub dziadkowie zaczęli siwieć wcześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że podobny los spotka również Ciebie.

 

2. Stres

 

Popularna opinia głosi, że stres może przyspieszać pojawienie się siwych włosów. Badania wskazują, że długotrwały stres może wpływać na procesy w organizmie, które prowadzą do przedwczesnego siwienia.

 

3. Odżywianie

 

Brak pewnych składników odżywczych, takich jak witamina B12, żelazo czy miedź, może wpłynąć na zdrowie włosów i przyspieszyć ich siwienie.

 

4. Choroby

 

Niektóre schorzenia, jak np. choroba Gravesa i Hashimoto czy wczesna postać witiligo, mogą prowadzić do przedwczesnego siwienia.

 

5. Używki

 

Palenie papierosów jest jednym z czynników przyspieszających proces siwienia. Nikotyna i inne toksyczne substancje zawarte w papierosach wpływają negatywnie na kondycję włosów.

 

6. Czynniki środowiskowe

 

Nadmierna ekspozycja na słońce oraz zanieczyszczenie środowiska mogą przyspieszać proces siwienia włosów.

 

7. Produkty do włosów

 

Nadużywanie niektórych produktów do stylizacji czy częste farbowanie włosów może osłabić je i przyczynić się do ich przedwczesnego siwienia.

 

Co można zrobić?

 

Choć niektóre czynniki, takie jak genetyka, są poza naszą kontrolą, możemy podjąć pewne kroki, by opóźnić pojawienie się siwych włosów. Zachowanie zdrowej diety, unikanie stresu, rezygnacja z palenia oraz dbanie o włosy i skórę głowy to podstawy, które mogą pomóc w zachowaniu naturalnego koloru włosów przez dłuższy czas.

 

Siwienie jest naturalnym procesem, ale jego przyspieszenie może być wynikiem wielu czynników. Dbanie o swoje zdrowie ogólne oraz zdrowie włosów może opóźnić ten proces i pozwolić cieszyć się własnym kolorem włosów przez wiele lat.

 

 

 

autorka: EM