UNICEF przekazał Poznaniowi ponad 30 mln złotych. Na co przeznaczone będzie wsparcie?

Miasto Poznań otrzymało ponad 30 mln złotych z budżetu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) na realizację działań związanych z zapewnieniem dzieciom odpowiednich warunków i dostępu do edukacji, zdrowia i ochrony. Ma to związek z przybyciem do Polski, w tym również do stolicy Wielkopolski dziesiątek tysięcy dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy.

 

Po rosyjskiej agresji na Ukrainę, wielu mieszkańców tego państwa uciekło z ojczyzny, by znaleźć schronienie m.in. w Polsce. Wśród uchodźców, którzy trafili także do Poznania jest wiele dzieci, którym doświadczenia wojenne zaburzyły codzienne życie, poczucie stabilności i wizję przyszłości.

 

UNICEF od początku swojego istnienia w szczególny sposób pomaga małym uchodźcom, którym w brutalny sposób przerwano beztroskie dzieciństwo. Nie inaczej jest także w przypadku wojny na terytorium Ukrainy.

 

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci angażuje się w pomoc państwom i poszczególnym samorządom i organizacjom udzielającym schronienia uciekającym przed wojną nieletnim mieszkańcom Ukrainy.

 

W lipcu 2022 roku Miasto Poznań podpisało porozumienie o współpracy z UNICEF. Celem jest zapewnienie wszystkim dzieciom, w tym także tym uciekającym z Ukrainy, dostępu do edukacji, opieki zdrowotnej i psychologicznej, a także ochrony i warunków do rozwoju.

 

Teraz przyszedł czas na kolejne działania. Poznań przygotował plan projektów, które pomogą wszystkim małym mieszkańcom miasta, bez względu na pochodzenie i język ojczysty, w codziennym rozwoju.

 

„Opiera się on na szerokiej współpracy miejskich instytucji i organizacji pozarządowych oraz na działaniach dla rodzin doświadczonych skutkami wojny za naszą wschodnią granicą. Jestem przekonany, że przyniesie wiele korzyści młodym mieszkańcom i mieszkankom Poznania oraz ich rodzicom. Jako Miasto pomagamy obywatelom Ukrainy już od pierwszego dnia rosyjskiej agresji. Wsparcie UNICEF pozwoli zapewnić jeszcze lepszą opiekę dzieciom, którym wojna zabrała poczucie bezpieczeństwa. Poznań jest Miastem otwartym i przyjaznym dla wszystkich, niezależnie od tego skąd i w jakich okolicznościach tu przybyli.” – wyjaśnia Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania

 

UNICEF przekazał stolicy Wielkopolski prawie 33 mln złotych wsparcia na realizację działań. W ramach pozyskanych funduszy Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie opracuje specjalny fundusz finansowy na rzecz wspierania dzieci znajdujących się pod opieką tymczasową. Dotyczy to zabezpieczenia dla nich żywności, środków czystości, lekarstw, odzieży i przyborów toaletowych.

 

Pieniądze zostaną też przeznaczone na szkolenia i warsztaty dla rodziców, zawodowych opiekunów zastępczych i opiekunów tymczasowych, a także rozbudowanie usług dla dzieci i kobiet będących ofiarami przemocy domowej. Wsparcie UNICEF przysłuży się więc nie tylko bezpośrednio małym uchodźcom, ale wszystkim mieszkańcom Poznania.

 

W poznańskich szkołach pojawią się tzw. różowe skrzyneczki z akcesoriami higienicznymi do dyspozycji wszystkich dziewcząt.

 

Planowane są także m.in. specjalistyczne konsultacje oraz wsparcie dla kobiet w ciąży i noworodków, zapewnienie dostępu do suplementów, sprzętu medycznego, rehabilitacyjnego i materiałów higienicznych dla dzieci nieuleczalnie i przewlekle chorych, a także konsultacje psychologiczno-pedagogiczne oraz badania lekarskie dla dzieci i młodzieży.

 

Miasto chce też, by na ulicach Poznania dostępna była karetka z pomocą medyczną i pielęgniarską z obsługą w języku ukraińskim. Będzie kierowana do pilnych interwencji medycznych.

 

„Zarówno polskie, jak i ukraińskie rodziny mieszkające w Poznaniu są objęte wsparciem Miasta. Przez ostatnie miesiące realizowaliśmy szereg działań społecznych dostosowywanych do zmieniających się potrzeb. Te dedykowane były osobom, które kryzys uchodźczy dotknął bezpośrednio oraz naszym dotychczasowym mieszkańcom i mieszkankom, na których funkcjonowanie wpłynęła wojna. Dzięki sieciowemu współdziałaniu Miasta, organizacji pozarządowych, środowisk naukowych i przedstawicieli biznesu zrealizowano wiele działań pomocowych, integrujących oraz wspierających. Ostatnie miesiące pozwoliły nam na zdiagnozowanie najważniejszych wyzwań i potrzeb, przed jakimi stoi Miasto i jego mieszkańcy, będących pochodną kryzysu wojennego. Dzięki wsparciu UNICEF mamy możliwość realizacji planu działań, które przyniosą wymierne korzyści Poznaniowi. Przedsięwzięcia realizowane we współpracy z UNICEF już się rozpoczęły i potrwają na pewno do czerwca przyszłego roku.” – mówi Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP

 

Wsparcie finansowe ze strony UNICEF pozwoli także na modernizację żłobków publicznych, organizację miejsc opieki dla dzieci do 3 lat oraz doposażenie szkół podstawowych w dodatkowe laptopy.

 

Pozyskane przez miasto pieniądze pomogą też w działaniach skierowanych typowo do uchodźców. Pozwolą kupić sprzęt dla oddziałów przygotowawczych, czyli tworzonych w 35 poznańskich podstawówkach klas, w których młodzi ludzie z Ukrainy mogą uczyć się języka polskiego, a także na organizację dodatkowych kursów języka polskiego. Z kolei w przedszkolach będzie można zatrudnić osoby pomagające nauczycielom w pracy z dziećmi z Ukrainy.

 

Miasto planuje też projekt „Uliczki Dzieci”, w ramach którego promowane będzie międzykulturowe spędzanie czasu.

 

„Ponadto ze środków UNICEF finansowana będzie opieka świetlicowa i półkolonie zimowe, a Teatr Ósmego Dnia przygotuje warsztaty teatralne i plastyczne oraz działania edukacyjne i integracyjne. Zadbano także o to, by młodzi ludzie – niezależnie od miejsca urodzenia – mogli lepiej poznać polską historię, dlatego w Centrum Szyfrów Enigma powstanie przewodnik audio w języku ukraińskim. Z kolei Wielkopolskie Muzeum Niepodległości stworzy dwujęzyczną publikację dla dzieci opowiadającą o okresie międzywojennym w Poznaniu.” – wymienia Urząd Miasta Poznania

 

 

 

 

 

autorka: A. Karczewska