Rusza Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku. W tym roku w zmienionej lokalizacji

Rozpoczyna się kolejna edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. Z uwagi na remont na Starym Rynku oraz wakacyjne wydarzenia na pl. Wolności, w tym roku festiwal odbędzie się na wyremontowanym pl. Kolegiackim. W programie poza tradycyjnymi atrakcjami takimi jak jarmark czy konkurs na najlepszą nalewkę, znalazły się też m.in. charytatywna Biesiada Ukraińska.

 

Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku to już poznańska tradycja, na którą mieszkańcy i turyści czekają co roku. Przez cały długi weekend, od piątku do poniedziałku, czyli od 12 do 15 sierpnia, odbywać się będzie Jarmark Dobrego Smaku. To właśnie tam można kupić regionalne wyroby z Polski i innych rejonów świata.

 

W tym roku, z uwagi na remont na Starym Rynku impreza musiała zostać przeniesiona na odnowiony pl. Kolegiacki. Z tego powodu tegoroczna edycja będzie „lżejszą” wersją imprezy – jak wyjaśniają organizatorzy, z uwagi na ograniczoną ilość miejsca, w wydarzeniu weźmie udział mniej wystawców. Nie oznacza to jednak, że kupujący nie znajdą tam tego, czego szukają.

 

Jak zwykle będzie można kupić i spróbować regionalnych polskich dań, wędlin, serów czy wyrobów alkoholowych. Nie zabraknie także klasyków zagranicznych – węgierskich langoszy, tureckiej baklawy, litewskich wędlin i wypieków czy też alpejskich serów.

 

W programie znalazł się też tradycyjny konkurs na najlepszą polską nalewkę. Do Poznania z całej Polski wysłano wiśniówki, pigówki czy orzechówki, a spośród zgłoszeń wybrano te najlepsze. Zwycięzca, czyli autor Polskiej Nalewki Roku 2022 zostanie ogłoszony w sobotę, 13 sierpnia. Wyboru dokona profesjonalne jury.

 

W sobotę i niedzielę na pl. Kolegiackim na scenie zaprezentują się kwartet “Yes Chef! Band!” w składzie: Julia Rassek, Tomasz Rassek, Kasia Schmidt-Przeździecka, Krzysztof Szymanderski. Będzie można posłuchać jazzu oraz przeboje muzyki rozrywkowej w autorskich aranżacjach.

 

Z kolei na ostatni dzień Festiwalu zaplanowano Biesiadę Ukraińską. W poniedziałek, 15 sierpnia, od godziny 12:00 będzie można spróbować dań kuchni ukraińskiej – m.in. prawdziwego barszczu z Ukrainy, wareników z ziemniaczano-cebulowym farszem zarówno w wersji tradycyjnej jak i wegetariańskiej i wegańskiej.

 

Przygotowanych będzie ok. 800 porcji, które będzie można spróbowac w ramach darmowej degustacji, jednak organizatorzy zachęcają by wesprzeć zbiórkę na rzecz sierot oraz rodzin zastępczych w Ukrainie. Kwesta prowadzona będzie przez Fundację Warto Razem.

 

Przez cały weekend w ramach Jarmarku odbywać się będzie też Festiwal Polskich Alkoholi Rzemieślniczych.

 

Początek Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku w piątek o godzinie 12:30.

 

 

 

autorka: A. Karczewska