Tarcia chrzanu w Chrzanie – wielkopolskie tradycje wielkanocne już dziś

Dziś w Wielkopolsce odbędzie się druga edycja wyjątkowego konkursu „Tarcie Chrzanu w Chrzanie – Wielkopolskie Tradycje Wielkanocne”, który gromadzi ponad 100 Kół Gospodyń Wiejskich z całego województwa. Organizowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego oraz Gminę Żerków, to wydarzenie jest nie tylko świętem lokalnych tradycji, ale również platformą do promocji zdrowotnych i smakowych walorów chrzanu, nieodłącznego elementu wielkanocnych stołów.

 

W Sali Sportowej w Chrzanie przy ulicy Żerkowskiej 3 zapanuje atmosfera rywalizacji, choć tym razem nie sportowej. Konkurs oferuje bogaty wachlarz inspiracji na wykorzystanie chrzanu w tradycyjnych potrawach świątecznych, podkreślając jego rolę nie tylko jako dodatku do białej kiełbasy, ale także jako składnika wielu innych dań i produktów o działaniu leczniczym.

 

Wydarzenie, pod patronatem Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, ma za zadanie nie tylko zachęcić mieszkańców regionu do uprawy chrzanu, ale także uwypuklić bogactwo wielkopolskiej kuchni. Konkurs tarcia chrzanu na czas to jedna z atrakcji, która przynosi emocje i integrację uczestników, a także daje szansę na zaciętą, ale przyjacielską rywalizację.

 

Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Szymon Wdowczyk, podkreśla, że konkurs jest okazją dla Kół Gospodyń Wiejskich do prezentacji swoich unikatowych potraw i przekazania dawnych receptur. Tego rodzaju inicjatywy promują wielkopolskie dziedzictwo kulinarne i poczucie tożsamości regionalnej, oferując jednocześnie platformę do wymiany pomysłów i inspiracji.

 

Potrawy oceniane będą pod kątem prezentacji, wyglądu, estetyki, oryginalności, sposobu podania, a także walorów smakowych i zapachowych. Laureaci konkursu w obu kategoriach – najlepsza potrawa z chrzanem i tarcie chrzanu na czas – otrzymają nagrody finansowe za zajęcie I, II i III miejsca, a także wyróżnienia.

 

autorka: EM