Trwa rekrutacja do poznańskich przedszkoli: jak porównać oferty placówek?

Rozpoczęła się tegoroczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach. Większość rodziców już wcześniej ma wybraną placówkę, do której chciałaby posłać swoje pociechy, jednak niektórzy wciąż nie wiedzą, która oferta najbardziej będzie im odpowiadać. Jak porównać przedszkola i za co można otrzymać punkty w tegorocznej rekrutacji?

 

Podobnie jak w ubiegłych latach, rodzice lub opiekunowie mogą złożyć wniosek do maksymalnie pięciu placówek, w kolejności od tej najbardziej pożądanej, do najmniej.

 

Wnioski przyjmowane będą do 5 kwietnia, a lista osób zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych będzie ogłoszona 22 kwietnia.

Odpowiednie dokumenty można znaleźć online. Wypełnianie wniosku możliwe jest zarówno w formie elektronicznej jak i ręcznej. Wydrukowany i podpisany dokument należy zanieś do wybranego przedszkola lub zeskanować lub zrobić zdjęcie i przesłać przez system „Nabór”. Możliwe jest też wydrukowanie wniosku i wypełnienie odręczne, a następnie zaniesienie do placówki pierwszego wyboru, która sama wprowadzi dane do systemu.

 

Na stronie poświęconej naborowi dostępna jest lista wszystkich poznańskich placówek prowadzonych lub dofinansowanych przez Miasto Poznań, które biorą udział w procesie rekrutacji. Istnieje możliwość zapoznania się z ofertą każdej z nich. Szybkiej oceny można dokonać patrząc już na wyszczególnione zajęcia dodatkowe, których symbole znajdują się przy każdym przedszkolu lub oddziale na liście. To m.in. język obcy, zajęcia sportowe, zajęcia komputerowe czy też kółko teatralne. Od razu widoczne są też oznaczenia dotyczące ułatwień dla niepełnosprawnych. Po wejściu w profil danej placówki można poznać więcej informacji. Strona dostępna jest tutaj.

 

O tym, czy dziecko zostanie zakwalifikowane do przyjęcia decyduje liczba uzyskanych punktów. Te podzielone są na kryteria ustawowe i samorządowe. W pierwszych liczone są: pochodzenie z rodziny wielodzietnej, wychowywanie przez samotnego rodzica, zmaganie się z niepełnosprawnością, niepełnosprawność u rodziców lub rodzeństwa albo wychowywanie się w rodzinie zastępczej. Za każde z tych kryteriów można otrzymać 50 pkt.

 

Z kolei wśród kryteriów samorządowych, punkty przyznawane są dziecku: którego rodzice lub opiekunowie pracują (10 pkt), rozliczyli podatek dochodowy od osób fizycznych za miniony rok w Poznaniu (16 pkt – oboje rodziców, 8 pkt – jeden rodzic), którego rodzeństwo w roku szkolnym, na jaki prowadzona jest rekrutacja, będzie uczęszczało do tej samej placówki (12 pkt). Znaczenie ma również fakt, czy rodzic wskazał dane przedszkole jako pierwszej preferencji (5 pkt.), drugiej (4 pkt.), trzeciej (3 pkt.), czwartej (2 pkt.) czy piątej (1 pkt.). Istotne podczas rekrutacji są także obowiązkowe szczepienia dziecka. Przysługuje za to dodatkowe 5 pkt (kryterium to spełniają także maluchy, które z przyczyn medycznych nie podlegają Programowi Szczepień Ochronnych).

 

Każde z kryteriów musi zostać potwierdzone przez dostarczenie odpowiednich dokumentów i oświadczeń.

 

W przypadku, gdy dziecko nie zostanie zakwalifikowane i przyjęte do żadnej placówki, rodzic otrzyma dla niego imienne skierowanie do przedszkola, szkoły podstawowej z oddziałami przedszkolnymi lub przedszkola publicznego prowadzonego przez inny organ, które dysponuje wolnymi miejscami.

 

autorka: A. Karczewska