Przygotowanie domu do jesieni i okresu grzewczego

Gdy lato powoli ustępuje miejsca jesieni, nadchodzi czas przygotowania domu do chłodniejszych dni i okresu grzewczego. Oto kilka kroków, które pomożą Ci upewnić się, że Twój dom jest gotowy na nadejście jesieni i zimy.

 

Sprawdź ogrzewanie

 

Kontrola systemu ogrzewania:

Zaleca się przeprowadzenie profesjonalnej kontroli systemu grzewczego co najmniej raz w roku. W ten sposób zapewnisz jego efektywną pracę i unikniesz nieprzewidzianych awarii.

 

Czyszczenie kaloryferów: Aby kaloryfery działały efektywnie, konieczne jest usunięcie z nich kurzu i innych zabrudzeń.

 

Weryfikacja termostatów: Sprawdź, czy termostaty działają poprawnie i czy są odpowiednio ustawione.

 

Uszczelnienie domu

 

Okna i drzwi: Sprawdź uszczelki w oknach i drzwiach. Jeżeli są uszkodzone lub zużyte, wymień je. Dobrze uszczelniony dom trzyma ciepło w środku i zmniejsza rachunki za ogrzewanie.

 

Izolacja: Upewnij się, że strych, ściany i piwnica są odpowiednio izolowane. To zdecydowanie zmniejsza straty ciepła.

 

Sprawdzenie dachu

 

Zbierające się liście, gałęzie czy inne zanieczyszczenia mogą prowadzić do zatorów w rynnach, co może powodować problemy z przeciekami. Regularne czyszczenie rynien i sprawdzenie stanu dachu to klucz do uniknięcia tych problemów.

 

Ochrona rur przed zamarzaniem

 

Izoluj rury znajdujące się w nieogrzewanych pomieszczeniach, takich jak garaż czy piwnica. W przypadku bardzo niskich temperatur zostaw kran lekko uchylony, by woda nieco ciekła – to zapobiegnie zamarzaniu.

 

Ogród i otoczenie domu

 

Usunięcie suchych gałęzi: Suchy liść i gałęzie mogą stanowić potencjalne zagrożenie podczas silnych wiatrów lub śniegu.

 

Przygotowanie roślin: Wiele roślin potrzebuje dodatkowej ochrony przed chłodem. Zabezpiecz je matami lub agrowłókniną.

 

Zabezpieczenie mebli ogrodowych: Przechowuj meble ogrodowe w suchym miejscu lub przykryj je specjalnym pokrowcem.

 

Sprawdzenie czujników dymu i czadu

 

Jesień to doskonała pora, by sprawdzić, czy czujniki dymu i czadu działają poprawnie. Wymień baterie i przetestuj każdy czujnik w domu.

 

Zapasy na nieprzewidziane sytuacje

 

Warto przygotować niewielkie zapasy żywności, wody i innych niezbędnych rzeczy na wypadek awarii prądu czy innych nieprzewidzianych sytuacji związanych z pogodą.

 

Przygotowując swój dom na okres jesieni i zimy, nie tylko zyskujesz komfort i ciepło, ale także oszczędzasz pieniądze dzięki zwiększonej efektywności energetycznej oraz zapobiegasz potencjalnym awariom. Dobrze przygotowany dom to gwarancja spokojnego i przytulnego sezonu zimowego.

 

 

autorka: EM