Efektowne oszczędzanie w ogrodzie przydomowym

Jak oszczędzać w ogrodzie?

Oszczędne źródła światła oraz materiały z odzysku i recyklingu

Przede wszystkim warto zainwestować w ogrodowe oświetlenie solarne, czyli napędzane energią słoneczną. Lampy solarne nie są tandetnymi produktami z marketu za kilka złotych. Coraz częściej posiadają bardzo efektowny wygląd oraz dużą wydajność. Najlepiej zdecydować się na produkty znanych firm. Źródła światła uzupełnić można również ledami. Pobierają one mniej energii, niż standardowe lampy. W sklepach znaleźć można zarówno ledy świecące mocnym, niebieskawym światłem, jak i źródła światła w odcieniach cieplejszych. W ogrodzie warto zastosować również materiały pochodzące z odzysku i recyklingu. Dotyczy to wszystkich elementów wyposażenia, czyli również rzeczy, które bardzo często gdzieś zalegują. Do ponownego wykorzystania nadają się nie tylko palety i skrzynki, ale również deski z szalunku czy stare, połamane dachówki czy cegły. Elementy te wykorzystać można do budowy ścieżek, tarasu czy skrzyń warzywnika. Ograniczeniem jest jedynie kreatywność.

Odzyskiwanie wody deszczowej

Bardzo ważne jest również odzyskiwanie wody deszczowej do podlewania ogrodu. Proces ten nie musi być skomplikowany i kosztowny. Wykorzystać można w tym celu chociażby starą beczkę lub wannę, z której bez problemu czerpać można deszczówkę przy pomocy konewki lub wiadra. Żeby wiedzieć, jak oszczędzać w ogrodzie, należy najpierw opanować umiejętność samodzielnego obmyślania różnych patentów. W sprzedaży znajduje się jednak bardzo prostych i sprytnych rozwiązań, przeznaczonych do łapania deszczówki. Należą do nich również całe systemu, pozwalające na odzyskiwanie wody. Są one zintegrowane z nawadnianiem automatycznym. W tym temacie obecny jest bardzo szeroki wybór oraz duże zróżnicowanie produktów.

Kompost i nawozy

Na oszczędności w ogrodzie wpływ ma również regularna produkcja oraz umiejętne wykorzystywanie kompostu i ziemi liściowej. Nie trzeba inwestować w rozmaite drogie podłoża, nawozy czy polepszacze. Lepiej wykonać je samodzielnie. Pozwala to na zaoszczędzenie bardzo dużych pieniędzy, a także zastosowanie rozwiązań ekologicznych i zdrowych dla środowiska naturalnego. W internecie znaleźć można bardzo wiele praktycznych przepisów na kompost oraz recept na ziemię liściową. Samodzielnie przygotować można również nawozy naturalne oraz rozmaite środki ochronne dla roślin. Do takiej produkcji nie trzeba wcale posiadać ogromnych nakładów finansowych. Doskonałym i uniwersalnym nawozem dla wielu roślin ozdobnych i użytkowych jest chociażby gnojówka z pokrzyw. Doskonale sprawdza się ona również w celach ochronnych roślin. Można ją stosować jako środek przeciwko mszycom czy przędziorkom, a także mączniakom, czyli chorobom grzybowym.

Oszczędności w ogrodzie

Samodzielne zbieranie nasion i rozmnażanie roślin

Zbieranie nasion z warzyw i owoców jednorocznych warto przeprowadzić latem i jesienią. Dzięki temu nie trzeba ich kupować w następnym sezonie. Zamiast wydawać pieniądze na krzewy i byliny, lepiej je po prostu rozmnażać. W przypadku krzewów jest to banalnie proste. Wystarczy odciąć od rośliny matecznej gałązki wierzby czy bluszczu, a następnie wetknąć je w ziemię. Byliny natomiast wystarczy po prostu podzielić. Wiosną nie warto kupować gotowych sadzonek i kwiatów. Lepiej własnoręcznie wysiać rozsadę, co jest bardzo proste. Początkowo samodzielne rozmnażania roślin może wydać się nieco trudne. Pozwala to jednak na pogłębienie swojej wiedzy oraz zyskanie nowych umiejętności, a przede wszystkim zaoszczędzenie niemałych nakładów finansowych.

Wysokiej jakości narzędzia i wyprzedaże

Oszczędności w ogrodzie przydomowym uzyskać można także poprzez zakup dobrych, trwałych narzędzi. Tani sprzęt jest tylko pozornie dobrą inwestycją. Narzędzia tego typu cechuje niska jakość oraz krótka trwałość, przez co za jakiś czas ponownie trzeba kupić nowe sztuki. Dlatego warto zdecydować na większy, ale jednorazowy wydatek. Takie narzędzia są w stanie wytrzymać przez lata, więc nie ma potrzeby realizowania kolejnych inwestycji. Warto korzystać również z sezonowych przecen, wyprzedaży i rozmaitych okazji specjalnych. W sklepach raz na jakiś czas trafia się bardzo atrakcyjna okazja lub obniżka cen rozmaitego ogrodowego asortymentu. Najczęściej spotkać można się z nimi pod koniec letniego sezonu, kiedy to sprzedawanych jest najwięcej pozostałości po meblach ogrodowych, panelach tarasowych czy parasolach. W ten sposób tanio kupić można również donice i rośliny. Sprzedaż okazyjna pozwala na zakup przymarzniętych lub mniej wydarzonych warzyw i roślin, które nadal można jednak uratować. Są one również o wiele tańsze od egzemplarzy oferowanych w sezonie.

Kupowanie roślin poza sezonem

W zależności od sezonu, te same gatunki roślin mogą posiadać bardzo zróżnicowane ceny. Jeżeli roślina kwitnie lub będzie niedługo kwitnąć, jej cena może być nawet dwukrotnie wyższa. Większość klientów udaje się do sklepu ogrodniczego spontanicznie i kupuje to, co im się aktualnie podoba. Zazwyczaj wybierają rośliny najbardziej w momencie zakupu dekoracyjne, przez co bardzo często przepłacają. Kilka tygodni lub miesięcy później mogliby zapłacić znacznie mniej za roślinę tego samego typu, tylko pozbawioną kwiatów. Sprzedawcy bardzo sprytnie korzystają z niewiedzy kupujących. Tymczasem najlepszym terminem na zakupy ogrodnicze jest późna jesień.

_

Artykuł został przygotowany przez Ogrodolandię oferującą min.: tanie meble ogrodowe: www.ogrodolandia.pl/tanie-meble-ogrodowe