Duże zainteresowanie obchodami Dni Świętomarcińskich

W Poznaniu odbyło się wielkie świętowanie Dni Świętomarcińskich, które w tym roku zastąpiły tradycyjne Imieniny Ulicy Święty Marcin.

 

–  Poznanianki i poznaniacy ten wyjątkowy dzień świętują wspólnie i radośnie, łącząc obchody odzyskania przez Polskę niepodległości z naszą lokalną świętomarcińską tradycją – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. – Szczególnie dzisiaj pamiętajmy o dobroci, jaką – według legendy – okazał św. Marcin, wręczając ciepłe okrycie potrzebującemu. Niech będzie on dla nas inspiracją do dzielenia się dobrem i okazywania solidarności innym ludziom nie tylko 11 listopada, ale także na co dzień.

 

Organizowane przez CK Zamek obchody Dni Świętomarcińskich – które w tym roku zastąpiły Imieniny Ulicy – odbyły się w kilku lokalizacjach – na placu Kolegiackim, Wolnym Dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania, w parku Chopina oraz w dawnym Zamku Cesarskim. Całość zrealizowano pod hasłem “Czyń dobro” i dedykowano przebywającej w stolicy Wielkopolski społeczności ukraińskiej.

 

Na pl. Kolegiackim poznanianki i poznaniacy mogli wziąć udział we wspólnym wyszywaniu obrusa z napisem “Czyń dobro” oraz tradycyjnymi elementami haftów Polski i Ukrainy. Na placu odbył się także Kiermasz Świętomarciński, któremu towarzyszyły działania performatywne w wykonaniu artystów z obu krajów.

 

Kolejną tegoroczną lokalizacją był park Chopina, gdzie można było wziąć udział w aktywnościach przygotowanych przez organizacje pozarządowe. Nie zabrakło warsztatów plastycznych i muzycznych, mikrokoncertów, prezentacji, przejażdżek rikszą i rowerem towarowym.

 

Nieopodal, na Wolnym Dziedzińcu urzędu miasta, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania uroczyście przekazał klucze do bram miasta świętemu Marcinowi. Chwilę po tym na scenie rozpoczęły się koncerty. Wystąpili: Swarzędzka Orkiestra Dęta, Anna Chumachenko, Marianna Druzhynetz, zespół Atmasfera oraz Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem we wspólnym projekcie “Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. Występy o godz. 19:00 zakończy koncert Renaty Przemyk.

 

W CK Zamek natomiast można było wziąć udział w Dniu Kina Polskiego oraz w oprowadzaniach po wnętrzach tego dawnego Zamku Cesarskiego. Poznanianki i poznaniacy mogli zobaczyć także pięć wystaw, w tym m.in. zbiór fotografii Jędrzeja Nowickiego pt. “Gwiazdy nad niebem Wschodu”, dokumentujących wojnę w Ukrainie widzianą oczami cywilów.

 

fot. S. Toroszewska