AIDS: pamiątka z wakacji, która zmienia całe życie

Pora wakacyjna to czas częstego podejmowania ryzykownych zachowań, które mogą prowadzić do zarażenia wirusem HIV. Słońce, plaża, wakacje, alkohol, poczucie innej rzeczywistości – wszystkie te warunki sprzyjają przypadkowym kontaktom seksualnym bez zabezpieczenia prezerwatywą.

O zagrożeniach z nimi związanych przypomina nowa kampania społeczna, realizowana przez Simontonowski Instytut Zdrowia. Na nośnikach, które już lada dzień pojawią się na ulicach miasta, widzimy zdjęcie młodych, roześmianych ludzi, cieszących się wakacjami. Sielankę burzy hasło kampanii „Masz nowych znajomych? HIV też”. W ten sposób Simontonowski Instytut Zdrowia zachęca Poznaniaków i mieszkańców woj. Wielkopolskiego do skorzystania z bezpłatnych i anonimowych badań w kierunku HIV.

Badanie można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym, prowadzonym przez Fundację w poradni przy Oddziale Zakaźnym na ul. Szwajcarskiej 3. W okresie jesiennym punkt jest czynny w poniedziałki, wtorki, czwartki oraz piątki w godzinach od 16:00 do 20:00. Badanie przeprowadzane jest w sposób dyskretny i nie wymaga podawania żadnych danych personalnych.

Kampania ma walczyć z niefrasobliwością potencjalnie zakażonych osób, które często wykazują podejście „ to mnie nie dotyczy” – eksperci podkreślają, że wirusem HIV może zarazić się każdy z nas, wystarczy wieczór, podczas którego stracimy nad sobą kontrolę i nie zadbamy o użycie prezerwatywy albo niewierny partner.

Dlaczego warto się zbadać? Wczesne wykrycie wirusa HIV pozwala na objęcie osoby zakażonej kompleksową opieką medyczną i przerwanie dalszej transmisji zakażenia, a tym samym na zachowanie dobrego stanu zdrowia oraz – przede wszystkim – zachowanie życia.

Według oficjalnych statystyk w Polsce żyje prawie 17 tysięcy osób zarażonych wirusem HIV. Rzeczywistą liczbę zarażonych szacuje się na dwukrotnie większą. Według UNAIDS, na świecie co 6 sekund ktoś zaraża się wirusem HIV. Co 9 sekund następuje zgon z powodu AIDS.