Znani są finaliści jubileuszowej edycji Nagrody im. Baptysty Quadro

Wiadomo już, które obiekty zakwalifikowano do finału tegorocznej Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Wyróżnienie zostanie przyznane po raz 25. w historii.

 

Nagroda im. Baptysty Quadro jest jedną z najstarszych tego typu w Polsce. W tym roku wyróżnienie architektoniczne przyznane zostanie już po raz 25. Patron nagrody był architektem epoki renesansu, który był odpowiedzialny m.in. za przebudowę poznańskiego ratusza.

 

Do tegorocznej, jubileuszowej edycji rywalizacji zgłoszono łącznie dziewięć obiektów, których projekty zostały zrealizowane w ubiegłym roku. Spośród nich komisja konkursowa wybrała trzy najlepsze.

 

Do finału zakwalifikowano przebudowany plac Kolegiacki, który stał się wielofunkcyjna przestrzenią w centrum miasta, jednocześnie ukazującym historię miasta i tego, co było w tym miejscu kilka wieków temu. Projekt architektoniczny powstał w pracowni Urbantech. Autorami są architekci: Krzysztof Urbaniak i Maciej Wośko.

 

 

Drugim obiektem jest „Famma” na Jeżycach, czyli budynek wielorodzinny przy ul. Dąbrowskiego. Jego bryłę podzielono na dwie części – niską i wysoką – by lepiej dopasować ją do otaczającej jej okolicy. Projekt architektoniczny powstał w pracowni CDF Architekci. Autorami są architekci: Karol Fiedor, Krzysztof Łuczak, Bartosz Małecki, Natalia Okraska, Zuzanna Pikuła, Olga Płaczek, Krzysztof Broża, Łukasz Ekwiński, Szymon Rąpała.

 

 

Trzecim finalistą jest „Złamany Dom”, czyli budynek jednorodzinny z dachem o dwóch połaciach – w miejscu jego górnej krawędzi, bryła domu została odgięta, przez co sprawia wrażenie złamanego. Projekt architektoniczny powstał w pracowni Ultra Architects. Autorami są architekci: Marcin Kościuch i Tomasz Osięgłowski.

 

 

Zdobywca tegorocznej nagrody zostanie ogłoszony 18 października. Tego samego dnia będzie podany zwycięzca internetowego głosowania poznaniaków na jeden z 24 dotychczasowych nagrodzonych projektów, które walczą w jubileuszowym plebiscycie na architektoniczną wizytówkę miasta, czyli Srebrnego Quadro.