Jak Poznań trafił do przewodnika Michelin?

Poznań dołączył do elitarnego grona miast, które znajdują się w przewodniku Michelin. Jakie znaczenie ma to dla miasta? Czy przyciągnie więcej turystów z całego świata? Rozmawialiśmy o tym z Janem Mazurczakiem z Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.

 

Przewodnik Michelin to najbardziej znany na świecie przewodnik kulinarny. Pierwsza edycja została wydana w 1900 roku i od tego czasu jest on najbardziej prestiżowym przewodnikiem w swojej kategorii. Wielu szefów kuchni marzy o tym, żeby to właśnie ich restauracja się w nim znalazła. W tym roku tę niezwykłą szansę otrzymali restauratorzy w Poznaniu. To właśnie stolica Wielkopolski dołączy do Warszawy i Krakowa, i znajdzie się w Przewodniku Michelin. Piotr Szulc zapytał gościa programu „Hej Poznań” czym musi wyróżniać się miasto, by zostać zauważonym przez inspekcję Michelin.

 

„Żeby znaleźć się w orbicie zainteresowań trzeba być destynacją gastronomiczną. Oznacza to, że trzeba mieć potencjał przynajmniej kilkudziesięciu restauracji, które nadają się do odwiedzenia i mają szansę na czerwoną tabliczkę Michelin” – tłumaczy Jan Mazurczak.

 

O tym, które restauracje znajdą się w przewodniku decydują anonimowi inspektorzy. Restauracja nie może sobie takiego miejsca wykupić. Dodatkowo, gdy już się w nim znajdzie, może spodziewać się kolejnych wizyt – średnio raz na 18 miesięcy w celu uaktualnienia oceny. Dla osób interesujących się sceną kulinarną w Polsce nie jest zdziwieniem, że to właśnie Poznań został wyróżniony. Jan Mazurczak podkreśla, że poznańscy szefowie kuchni od lat zdobywają liczne wyróżnienia na konkursach krajowych i światowych.

 

Miejsce w przewodniku Michelin oznacza również napływ nowych turystów, nie tylko z Polski. Będą to głównie osoby, które przyjadą do Poznania dobrze zjeść, a przy okazji zwiedzą miasto.

 

„Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna będzie na pewno mocno to promować w tych krajach, dla których jest to dosyć istotne wyróżnienie. Statystyki z mniejszych miast, znajdujących się w przewodniku, wzrastały w skali roku o 20% jeżeli chodzi o turystów zagranicznych” – dodaje gość programu „Hej Poznań”.

 

Liczne remonty, które trwają w Poznaniu nie powinny przeszkodzić turystom w eksplorowaniu miasta. Jan Mazurczak zaznacza, że być może mniej czasu spędzą na Starym Rynku, ale dzięki temu będą mogli poświęcić go więcej na zobaczenie Ostrowa Tumskiego czy Śródki. Co ciekawe, 2022 roku był najlepszym rokiem pod względem sprzedanych noclegów w Poznaniu. Dane pokazują, że remonty w żaden sposób nie wpływają na turystykę i w najbliższe lato można spodziewać się wielu nowych gości.

 

Lista restauracji, które znajdą się w Przewodniku Michelin zostanie zaprezentowana w czerwcu. Do tego czasu trzeba uzbroić się w cierpliwość. Warto dodać, że miejsce w przewodniku Michelin przybliża każdą restaurację do zdobycia Gwiazdki Michelin, która jest najbardziej pożądanym odznaczeniem w świecie gastronomii.

 

autorka: Z. Biskup