Kto został laureatem 23. Nagrody im. Baptysty Quadro?

Wiadomo już kto otrzymał 23. Nagrodę Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Kapituła konkursowa ogłosiła wyniki konkursu podczas uroczystej gali na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Nagroda im. Jana Baptysty Quadro przyznawana jest od 1999 roku najlepiej zaprojektowanym i zrealizowanym obiektom architektonicznym w Poznaniu, które zostały oddane do użytku w roku poprzedzającym daną edycję konkursu.

 

Rywalizacja organizowana jest przez Miasto Poznań, UWI Inwestycje oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Poznań.

 

Do tegorocznej edycji zgłoszono 25 projektów, z których do finału zakwalifikowano 9. Oficjalne ogłoszenie wyników odbyło się dzisiaj, podczas uroczystej gali na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

Nagrodę przyznano Pracowni Insomia za projekt kolejnego etapu budowy osiedla „Nowy Strzeszyn”. Autorem zwycięskiego projektu jest Szymon Januszewski z zespołem. W ramach bliźniaczej zabudowy jednorodzinnej powstało 18 lokali.

 

Zdaniem Kapituły Konkursowej projekt i jego realizacja pozwoliły na współgranie w harmonii i zgodzie człowieka, zieleni i architektury.

 

„Nagrodę przyznano za zaprojektowanie unikatowej przestrzeni, tworzącej oryginalny i wyjątkowy klimat, w którym skala człowieka jest wartością podstawową. W obecnych latach, kiedy minimalizm i oszczędność środków jest wartością szczególnie cenioną, autor konsekwentnie realizuje odmienną ideę, w której charakter miejsca buduje bogactwo detalu oraz różnorodność zastosowanych materiałów. Mimo tej złożoności, kompozycje cechuje szlachetność i harmonia, co świadczy o wysokiej wrażliwości i dużych umiejętnościach architektonicznych autora. Na uznanie zasługuje też sposób podejścia do pracy projektowej – ilość włożonej w projekt pracy i poświęconego czasu. Świadczy to o wyjątkowej pasji i zamiłowaniu do zawodu. Wymienione wartości pozwoliły na powstanie w Poznaniu miejsca, w którym człowiek, zieleń, architektura funkcjonują w idealnej bliskości i zgodności.” – napisano w uzasadnieniu

 

Podczas gali ogłoszono także dwa wyróżnienia – “Dom Rozcięty”, autorstwa pracowni PL.architekci oraz „Trójpole” pracowni Ultra Architects.

 

Oprócz zwycięzcy i wyróżnionych w finałowej 9 znalazły się: “Polski Teatr Tańca”  (autorzy: ARPA Architektoniczna Pracownia Autorska Jerzego Gurawskiego), budynek mieszkalny wielorodzinny “Rezydencja Chwaliszewo” (autorzy: CDF Architekci), budynek mieszkalny wielorodzinny “Vilda Park” (autorzy: Litoborski+Marciniak Biuro Architektoniczne), plac “Starego Browaru” (autorzy: Mariusz Więcek, Maciej Markiewicz – 1050 Pracownia Architektury; projekt zieleni: Aneta Mikołajczyk oraz zespół Garte), przebudowa i nadbudowa budynku administracji “Teatru Polskiego w Poznaniu” (autorzy: Trabendo), “Dom w Brzozach” (autorzy: PL.architekci). 

 

 

 

autorka: A. Karczewska