Historia i tradycje bożonarodzeniowe, świąteczne gotowanie na żywo i jarmark – Reniferiada już za 2 tygodnie!

Już za dwa tygodnie odbędzie się Festiwal Tradycji Świątecznych, czyli Reniferiada. Wydarzenie organizowane jest po raz pierwszy, ale już wzbudza zainteresowanie i emocje wśród mieszkańców – zarówno małych jak i dużych. O atrakcjach, jakich można się spodziewać opowiedział w wywiadzie Michał Ciszak, prezes portalu codziennypoznan.pl, organizatora wydarzenia.

 

Reniferiada odbędzie się w drugi weekend grudnia, czyli w idealnym momencie, by w świątecznej atmosferze spędzić czas z rodziną i znajomymi, przypomnieć lub poznać świąteczne tradycje, a także kupić prezenty czy ozdoby.

 

Organizatorem wydarzenia jest portal Codzienny Poznań. Skąd pomysł na jego powstanie zdradził Michał Ciszak, prezes portalu. Jak wyjaśnił podczas programu „Hej Poznań”, jest to związane z cyklem wydarzeń kulturalnych „Kultura na językach” organizowanych przez naszą redakcję. Szukając tematu przewodniego grudniowego spotkania trudno było nie myśleć o świętach Bożego Narodzenia. W ten sposób zrodził się pomysł, by tym razem skupić się na kulturze polskiej i jej tradycjach świątecznych.

 

„Przerodziło się to w naprawdę duże wydarzenie dla poznaniaków. Będziemy opowiadać historie związane z Bożym Narodzeniem, przybliżać genezę potraw bożonarodzeniowych i tradycji związanych ze Świętami” – wyjaśnił podczas rozmowy z Anią Drzazgą Michał Ciszak, prezes portalu codziennypoznan.pl

 

 

Oprócz tego na uczestników będzie czekać 30 wystawców, którzy zaoferują swoje wyroby. Będzie to okazja, by znaleźć idealne, kreatywne prezenty świąteczne czy ozdoby do domów. Sprzedawcy podpowiedzą jak wybrać coś dla siebie lub bliskich. Dostępne będą m.in. biżuteria, ubrania, zabawki, książki, ozdoby świąteczne, wyroby rękodzielnicze, świece, stroiki i wiele innych ciekawych wyrobów.

 

Organizatorzy zadbali też o najmłodszych, dla których przygotowano dodatkowe atrakcje, a także strefę dla dzieci, w której będzie można zostawić pociechy pod opieką profesjonalistów na czas oglądania oferty wystawców. Jak podkreślił Michał Ciszak, nie zapomniano o najmłodszych z niepełnosprawnościami.

 

„Będzie strefa dla dzieci z profesjonalistami ze Stowarzyszenia Otwarte Drzwi. Jej część będzie przeznaczona dla dzieci z niepełnosprawnościami. Zwykle brakuje takiego rozwiązania na innych wydarzeniach, dlatego chcieliśmy to zmienić” – wyjaśnił podczas programu „Hej Poznań”

 

Jedną z atrakcji będą filmy z bożonarodzeniowymi tradycjami wyświetlane na ogromnym ekranie dostarczonym przez firmę Samsung.

 

Nie zabraknie skrzynki na listy do Świętego Mikołaja, które zostaną dostarczone 16 grudnia do Laponii, czyli domu Gwiazdora, by zdążył wszystkie przeczytać jeszcze przed Gwiazdką. Transport zapewni poznańskie lotnisko Ławica.

 

Skoro jarmark to i jedzenie. Zadba o nie Jakub Reszka wraz z gościem specjalnym, Katarzyną Bosacką. Opowiedzą o zdrowej żywności i ciekawych potrawach bożonarodzeniowych, które można przygotować w rozsądnych cenach. Wspólnie będą gotować na scenie, a następnie przygotowane przez nich potrawy będzie można spróbować.

 

Będzie także grzaniec oraz czekolady na gorąco od Cud i Miód Catering.

 

Ogromnym plusem wydarzenia będzie jego lokalizacja. W przeciwieństwie do licznych jarmarków w mieście, Reniferiada będzie odbywać się pod dachem, w Słodowni +1 Starego Browaru, co oznacza, że nawet zimowa aura czy też deszcz nie przeszkodzą uczestnikom.

 

Reniferiada odbywać się będzie w dniach 10-11 grudnia. W sobotę w godzinach 10:00-20:00, a w niedzielę od 12:00 do 18:00.

 

O szczegółach organizacji i atrakcjach można dowiedzieć się słuchając całego wywiadu z Michałem Ciszakiem.