Czym jest nadpotliwość?

Jeśli jesteś jednym z milionów ludzi, którzy cierpią z powodu nadmiernej potliwości https://www.garnier.pl/artykul/dezodoranty/nadmierna-potliwosc-jak-z-nia-walczyc, wiesz, jak bardzo może być ona uciążliwa. Nie chodzi tylko o fizyczny dyskomfort związany z oblaniem się potem, ale również o emocjonalne żniwo, jakie może zebrać. Możesz czuć się zakłopotany, niespokojny, a nawet przygnębiony. Zanim jednak porzucisz nadzieję, warto wiedzieć, że istnieją sposoby leczenia nadmiernej potliwości. A w niektórych przypadkach przyczyną może być stan chorobowy, który można leczyć. W tym artykule zbadamy przyczyny nadmiernej potliwości i co możesz z tym zrobić. Jeśli uważasz, że możesz cierpieć na tę przypadłość, udaj się do lekarza, aby uzyskać odpowiednią diagnozę.

 

Czym jest nadpotliwość?

Nadpotliwość to stan charakteryzujący się nadmierną potliwością. Może dotyczyć całego ciała lub być zlokalizowana w określonych miejscach, takich jak dłonie, podeszwy stóp, pachy lub twarz. W niektórych przypadkach nadpotliwość może być spowodowana chorobą podstawową, taką jak nadczynność tarczycy (hipertyreoza) lub menopauza. Leczenie nadpotliwości zazwyczaj koncentruje się na zarządzaniu podstawową przyczyną, jeśli taka została zidentyfikowana. W przeciwnym razie dostępne są zabiegi, które pomagają zmniejszyć pocenie się.

 

Co powoduje nadpotliwość?

Istnieje wiele możliwych przyczyn nadpotliwości, w tym:

 

  • Historia rodzinna tego schorzenia.

  • Nadmierna aktywność współczulnego układu nerwowego

  • Pewne stany chorobowe, takie jak cukrzyca, problemy z tarczycą lub menopauza

  • Niektóre leki, takie jak antydepresanty lub beta-blokery

  • Stres lub niepokój

 

Jeśli cierpisz na nadpotliwość, ważne jest, abyś udał się do lekarza, aby wykluczyć wszelkie choroby leżące u podstaw tego stanu. Po wykluczeniu przyczyny medycznej istnieje kilka metod leczenia, które mogą pomóc w kontrolowaniu nadmiernej potliwości. Należą do nich:

 

  • leki antycholinergiczne

  • zastrzyki z toksyny botulinowej

  • jonoforeza (zabieg wykorzystujący prąd elektryczny do tymczasowego powstrzymania pocenia się)

 

Jak diagnozuje się nadpotliwość?

Nadpotliwość jest diagnozowana przez lekarza poprzez badanie fizyczne i wywiad medyczny. Lekarz będzie szukał oznak pocenia się, takich jak wilgoć na skórze lub ubraniu, i może zapytać o objawy.

 

Lekarz może również zlecić badania w celu wykluczenia innych stanów, które mogą powodować pocenie się. Badania te mogą obejmować badanie krwi, badanie tarczycy lub biopsję skóry.

Jak leczy się nadpotliwość?

Istnieje kilka opcji leczenia nadpotliwości, a najlepszy sposób postępowania będzie zależał od ciężkości stanu. W łagodnych przypadkach do kontroli pocenia się mogą wystarczyć dostępne bez recepty antyperspiranty zawierające chlorek glinu. Produkty te są dostępne bez recepty i mogą być stosowane bezpośrednio na dotknięte obszary.

 

Jeśli produkty bez recepty nie działają, lekarz może przepisać silniejszy antyperspirant zawierający sześciowodny chlorek glinu. Ten silniejszy produkt wydawany na receptę jest bardziej skuteczny niż antyperspiranty dostępne bez recepty, ale może powodować podrażnienie skóry. Lekarz może również zalecić stosowanie go tylko na noc przed zmyciem go rano.

 

W cięższych przypadkach nadpotliwości, lekarz może zalecić zastrzyki z Botoxu. Botox działa poprzez czasowe sparaliżowanie gruczołów potowych, co zmniejsza pocenie się. Efekty utrzymują się zwykle przez cztery do sześciu miesięcy, a do uzyskania trwałych rezultatów może być potrzebnych kilka rund zastrzyków.

 

Inną możliwością leczenia nadpotliwości jest jonoforeza. Procedura ta polega na zastosowaniu niskiego poziomu prądu elektrycznego w celu tymczasowego wyłączenia gruczołów potowych. Jonoforeza jest zazwyczaj wykonywana w serii zabiegów, a każda sesja trwa około 20 minut. Liczba potrzebnych zabiegów zależy od tego, jak dobrze twoje ciało reaguje na leczenie.

 

Jeśli masz nadpotliwość, która nie reaguje na inne metody leczenia, lekarz może zalecić operację usunięcia gruczołów potowych. Zabieg ten nazywany jest endoskopową sympatektomią piersiową i zazwyczaj wykonuje się go w ostateczności.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza

Jeśli cały czas się pocisz i ma to wpływ na jakość Twojego życia, czas udać się do lekarza. Innym przypadkiem, kiedy powinieneś zgłosić się do lekarza, jest nagłe, silne pocenie się; jeśli plamy potu są żółte lub zielone; lub jeśli masz jakiekolwiek objawy towarzyszące, takie jak gorączka, ból w klatce piersiowej, duszności lub szybkie bicie serca. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje pocenie się jest spowodowane stanem chorobowym, umów się na wizytę u swojego lekarza pierwszego kontaktu.