W Poznaniu powstanie nowy mural

W centrum Poznania powstanie nowy mural, o którym w programie „Hej Poznań” opowiedział prezes portalu codziennypoznan.pl, Michał Ciszak. Co będzie przedstawiał, skąd pomysł na jego powstanie i co wspólnego z nim ma nasza redakcja?

 

Mural to wyjątkowa forma sztuki, która dostępna jest dla każdego – można z nią obcować codziennie, spacerując czy w drodze do szkoły i pracy. Jako dziennikarze Codziennego Poznania mamy tę możliwość także w samej pracy, ponieważ redakcja naszego portalu mieści się w miejscu bardzo związanym ze sztuką, czyli w Starym Browarze. Nie pozostało to bez znaczenia dla decyzji o stworzeniu muralu.

 

„Jesteśmy w miejscu, które jest kolebką sztuki, która wychodzi do odbiorcy. Stary Browar od samego początku wychodził ze swoimi rzeźbami, obrazami na zewnątrz. My jako redakcja dość mocno i aktywnie wspieramy sztukę i kulturę w Poznaniu, dlatego też dawno temu powstał pomysł na stworzenie muralu o Poznaniu, muralu Codziennego Poznania.” – tłumaczył Michał Ciszak

 

 

Pomysł zrodził się w głowie prezesa 3 lata temu, a w międzyczasie projekt ewoluował i pojawiło się wiele najróżniejszych projektów dzieła. Jak zaznacza Michał Ciszak, największym wyzwaniem było znalezienie odpowiedniego miejsca na mural. Miasto Poznań przedstawiło listę dostępnych miejsc i trzeba było wybrać to jedno, wyjątkowe miejsce.

 

„Miejsce, które wybraliśmy finalnie powstało, jak większość rzeczy w naszym życiu, z przypadku. Kiedyś prowadziła Pani wywiad z prezesem Fundacji Otwarte Drzwi i on wspomniał o muralu, który malowały osoby niepełnosprawne. (…) Zaprosiłem go wówczas do siebie na kawę, zaczęliśmy rozmawiać o jego inicjatywie i naszym pomyśle i pomysł się spodobał.” – opowiedział Michał Ciszak

 

Mural ukazuje mnogość atrakcji jakie można spotkać w Poznaniu, historyczne budynki oraz osoby związane z miastem. Za projekt muralu odpowiada Paulina Wyrt, która na co dzień zajmuje się ilustrowaniem bajek skandynawskich.

 

 

Jeżeli wszystko zostanie zrealizowane zgodnie z planem, mural powinien być gotowy w ciągu miesiąca. W czasie programu zaprezentowano także wizualizację i miejsce, w którym powstanie. Oficjalnemu odsłonięciu dzieła będą towarzyszyć również inne atrakcje, w tym m.in. spektakl teatralny o tym co znajduje się na muralu. Jak dodał Michał Ciszak w programie „Hej Poznań”, co roku w rocznice powstania dzieła, będą domalowywane na nim kolejne elementy.

 


autorka: Z. Biskup