Francja w Poznaniu, czyli Kultura na Językach

 

Drugi odcinek „Lifestyle Poznań” rozpoczyna „Kultura na językach” – kolejna odsłona z cyklu imprez promujących kulturę różnych państw.

 

Tym razem motywem wiodących była Francja. W redakcji Codziennego Poznania pojawiły się takie osobowości jak Andrzej Byrt, Igor Kraszewski, Piotr Porawski, Michał Ciszak czy Daria i Cyryl Kuttene. Postanowiliśmy spytać ich o kilka istotnych spraw.

 

Były ambasador RP – Andrzej Byrt – poprowadził prelekcję na temat Francuzów i cywilizacji francuskiej. Opowiedział o francuskiej sztuce oraz kuchni, relacjach polsko-francuskich, a także wszystkich procedurach dyplomatycznych związanych z wysłaniem reprezentacji danego kraju oraz elementach niezbędnych, aby takim wysłannikiem się stać.

 

Kolejnym prelegentem był prof. UAM Igor Kraszewski, który poruszył temat historii sztuki francuskiej, pokazując przy tym poznańskie spojrzenie na ten temat. Jak sam podkreślał jeszcze przed swoim wystąpieniem, jego zamierzeniem było przedstawienie wątków nietypowych i mniej znanych, takich jak powiązanie fasady Biblioteki Raczyńskich przy Placu Wolności jako wariacja słynnej fasady paryskiego Luwru czy o Słomowie – mieście , w którym można zobaczyć replikę Pałacu Petitrionu.

 

Na wydarzeniu pojawił się również przedstawiciel francuskiej marki samochodowej Renault – Piotr Porawski z Auto Compol. Opowiedział on o francuskiej motoryzacji, w tym o najnowszym modelu Renault Arkana, który można było zobaczyć w Starym Browarze, a także charakterystycznych wyznacznikach, odróżniających Renault od innych marek samochodów.

 

Na temat wydarzenia wypowiedział się jego organizator oraz właściciel portalu Codzienny Poznań – Michał Ciszak. Opisał okoliczności powstania pomysłu na cykl wydarzeń w ramach „Kultury na językach”.

 

“Portal wiele poświęca szeroko rozumianej kulturze i sztuce, za sprawą długiej współpracy z różnymi partnerami, powstał pomysł na promocję obcych dla Poznaniaków krajów” – opisywał Michał Ciszak.

 

Jak stwierdził, każdy zna lokalną kulturę, w przeciwieństwie do kultury i smaków obcych kultur, do których coraz częściej Polacy podróżują. Dopiero ich pokazanie, umożliwia odpowiednie zachowanie się i ocenę. Zapowiedział także promocję kolejnego kraju, którym będzie dawna Polska.

 

Na spotkaniu nie mogło zabraknąć przedstawicieli francuskiej kuchni, którymi byli Cyryl i Daria Kuttene – właściciele Petit Paris w Poznaniu. W menu pojawiły się znane licznym croissanty, bagietki, tartinki czy tartaletki cytrynowe, o których można było nie tylko wiele się dowiedzieć, ale również posmakować.

 

tekst: N. Fekser