Wejdź w szeregi Małej Armii i spróbuj swoich sił w strzelaniu ASG

Twoje dziecko spędza zbyt dużo czasu przed komputerem? Jego ulubioną rozrywką są gry komputerowe i „strzelanki”? A może jesteś zmęczony szkołą, pracą i szukasz aktywnej formy spędzania czasu? Chciałbyś przekonać się, jak czuje się prawdziwy strzelec? Mała Armia w Poznaniu jest właśnie dla Ciebie! Niezależnie czy jesteś młodym miłośnikiem strzelanek, doświadczonym dorosłym strzelcem czy początkującym młodym kadetem – Mała Armia znajdzie coś specjalnie dla Ciebie!

 

W dzisiejszej pandemicznej rzeczywistości poszukujemy rozrywek, które pozwolą nam wyrwać się z domowego zacisza oraz spędzić czas aktywnie w grupie ciekawych ludzi. Kiedy zwykłe aktywności na świeżym powietrzu okazują się niewystarczające i pragniemy większej dawki wrażeń – strzelanie ASG jest najlepszym rozwiązaniem!

 

Gdzie jednak udać się, by móc postrzelać bezpiecznie, a jednocześnie w ciekawej formie? Mała Armia w Poznaniu oferuje nie tylko regularne strzelania dla dzieci oraz dorosłych, ale także organizuje szereg ciekawych wydarzeń, zrzeszających młodych i starszych pasjonatów strzelania oraz broni ASG. Nad wszystkim czuwają doświadczeni opiekunowie, założyciele Małej Armii – Wojciech oraz Natalia Sobieralscy.

 

 

Mała Armia powstała w 2011 roku, kiedy to strzelanie ASG nie było jeszcze tak popularne jak dziś. Pomysłodawcą był Wojciech Sobieralski – od lat interesujący się tego typu aktywnością. Jego zamiłowanie do replik broni z czasem rozwijało się i zaowocowało sporym zbiorem. Z początku organizował on wydarzenia dedykowane głównie dorosłym miłośnikom strzelania, najczęściej wieloletnim pasjonatom Air Softu z bogatym doświadczeniem. Zainteresowanie wzbudziło to jednak w młodzieży, która chciała spróbować swoich sił w posługiwaniu się bronią ASG.

 

Za każdym sukcesem stoi pewna historia. Ta, związana z powstaniem Małej Armii zrodziła się z połączenia miłości oraz pasji. Wojciech Sobieralski z początku skupiał się na działaniu komercyjnym – organizacji wydarzeń o charakterze Air Soft, nie zakładając poszerzenia działalności. Jednak, gdy poznał swoją żonę – Natalię – harcerkę z krwi i kości, połączyli oni swoje siły i postanowili stworzyć własną drużynę. Tak właśnie narodziła się Mała Armia – pierwsza grupa, w której strzelać z replik mogą młodzi od 11 roku życia. Odróżnia to ją od innych tego typu miejsc, gdzie założony wiek minimalny to 15 lat.

 

 

Nabycie repliki broni to dziś nie problem. Wojciech Sobieralski z własnego doświadczenia wie, że wiele młodych osób na własną rękę poszukuje tego typu rozrywek, kupuje repliki i strzela w miejscach do tego nieprzystosowanych – ulicach, na osiedlach i w pobliżu domów mieszkalnych, stwarzając tym samym zagrożenie dla siebie i innych. Mała Armia powstała, aby młodzież zainteresowana aktywnością typu strzelanek ASG miała możliwość w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach spróbować swoich sił.

 

Czym jest właściwie strzelanie ASG (Air Soft Gun)? To gra, w której używane są repliki broni palnej wykonane w skali 1: 1 – łudząco przypominające prawdziwą broń. Wielu myli strzelanie ASG z klasycznym Paintballem. Różnica polega jednak na tym, że przy ASG używane są kulki o średnicy 6-8 mm, a uderzenie z takiej kulki porównywalne jest do pieczenia po strzeleniu gumką recepturką. Sprzęt ASG jest także dużo precyzyjniejszy.

 

Połączenie historii i aktywnej zabawy? To możliwe! Mała Armia znajduje się na terenie Fortu VI przy ul. Strzeszyńskiej w Poznaniu – jednego z 18 fortów wchodzącym w skład Twierdzy Poznań. Jest to Fort z bogatym zapleczem historycznym, sięgającym 1870 roku. Zachowany został między innymi 150-letni dół, gdzie swego czasu stały armaty oraz nasypany wał piechoty, za którym chowali się żołnierze. Jest to ogromny obiekt, składający się nie tylko z zabudowy, ale również otaczającego lasu, w którym odbywają się strzelania ASG.

 

Jak wygląda klasyczna gra? Zawsze na początku organizowana jest zbiórka, a uczestnikom zapewnione jest odpowiednie przygotowanie. Ci, którzy są doświadczonymi graczami i posiadają własny sprzęt sami przygotowują się do gry. Natomiast tym, którzy nie mają zakupionego odpowiedniego sprzętu – jest on wypożyczany. Obecni dzieleni są na dwie drużyny. Za każdym razem przygotowywane są specjalne scenariusze, opracowywane przez samych właścicieli, według, których rozgrywa się gra Gra trwa 4 godziny, jeden scenariusz ok. 25 minut, po czym następuje krótka przerwa i rozpoczyna się kolejna rozgrywka.

 

 

Regularne strzelania ASG organizowane są w weekendy. Soboty przeznaczone są dla dzieci i młodzieży, natomiast niedziele – dla dorosłych. W przypadku zajęć dla dzieci wymagana jest jedynie zgoda rodzica. Na weekendowe strzelanki przychodzi minimum 30-35 osób, ale często jest to nawet 60 osób na grę.

 

Nigdy nie miałeś broni w ręku a strzelanie to dla Ciebie czarna magia? Nic straconego! Wykwalifikowana kadra Małej Armii od podstaw pokaże Ci jak posługiwać się rozmaitymi replikami. Oferuje ona wszystkie możliwe jednostki broni, używane w rozgrywkach ASG – od AK po niemieckie G36 czy MP5.

 

Koszt wypożyczenia całego sprzętu, w tym odpowiedniego ubioru i broni z kulkami oraz 4-godzinnej gry, mieści się w granicach 100 zł.

 

Weekendowe strzelanie to jednak nie wszystko, czym zajmuje się Mała Armia. Oferuje ona także zimowiska oraz obozy letnie dla najmłodszych pasjonatów ASG, odbywające się zarówno w plenerze, jak i wewnątrz historycznego poznańskiego Fortu VI.

 

W dniach 17-22 stycznia organizowane było Zimowisko 2022 – coroczny obóz, w którym uczestniczyć mogą mało armiści od 11 roku życia. Jest to 5 dni pobytu w spartańskich warunkach – spanie w prawdziwych koszarach garnizonowych, zajęcia militarne i gry ASG. Specjalną atrakcją są organizowane Larpy (Live action role-playing), czyli gry terenowe oparte na scenariuszach, podczas których każdy wciela się w konkretną rolę i wspólnie odgrywana jest opowieść. Nie brakuje przy tym nocnych wart, alarmów, rozmaitych fizycznych zajęć i treningów z ciekawymi osobowościami. W tym roku pojawił się instruktor policji, kontrterrorysta oraz saper, który opowiedział o swojej pracy w zawodzie. Wszystko dzieje się pod stałym nadzorem. Wspólne zmagania, ale także czas wolny – ogniska i zabawy – sprawiają, że Fort 6 dla wielu staje się drugim domem. To tam młodzież od najmłodszych lat uczy się prawdziwego życia. Dla wielu z nich są to pierwsze takie przeżycia.

 

– Jestem z pokolenia, w którym wiele uczyło się właśnie na obozach. Dziś, 15 i 16-latkowie mówią, że nigdy nie mieli toporka w ręku. Ja używałem toporka mając 7 lat. Wielu z nich nie siedziało nawet przy ognisku – mówi Wojciech Sobieralski

 

Obozy letnie zwykle trwają dłużej i związane są z różnymi wyjazdami. Nie brakuje wtedy wypadów nad jezioro, a młodzież wspólnie z opiekunami udaje się na spływ. Odbywają się także wspólne marsze patrolowe – nic przecież lepiej nie integruje grupy niż kilkunastokilometrowy spacer. Natalia i Wojciech Sobieralscy starają się także poszerzać swoje działania poza teren Poznania, organizując Obóz Militarny w Borach Tucholskich.

 

Organizowane kilkudniowe wydarzenia za każdym razem przyciągają szereg chętnych, a ich liczba zawsze przekracza założony limit miejsc. Co stoi za sukcesem strzelania ASG?

 

– Urealniamy gry komputerowe, w które dzieci grają wirtualnie – tłumaczy Natalia Sobieralska

 

Jednak przede wszystkim, Mała Armia to grupa z pasją. Nie jest to tylko zabawa, która kończy się wraz z powrotem do domu. Drużyna spełnia wiele funkcji wychowawczych – uczy wzajemnego szacunku i sposobów bezkonfliktowego rozwiązywania problemów. Buduje także długotrwałe przyjaźnie. Mała Armia jest więc małą rodziną, do której należą dzieci z całej Polski.

 

 

Każdy rekrut po pół roku zostaje członkiem Małej Armii i otrzymuje specjalną zieloną naszywkę. Wojciech i Natalia Sobieralscy są jednak świadomi, że do grupy należą także 14-16-latkowie, którzy swoim stażem dorównują już doświadczonym strzelcom. Właśnie dla tych, którzy od lat należą i dorastają w Małej Armii, już w tym roku stworzona została dodatkowa, nowa grupa, gdzie jako starsi armiści otrzymywać będą wyższe rangą, czerwone naszywki. W nowo powstałej drużynie będą oni mogli poszerzyć swoje kompetencje oraz nabyć kolejne umiejętności.

 

Twoje dziecko w najbliższym czasie obchodzi urodziny? Zastanawiasz się jak zorganizować imprezę, która zaskoczy wszystkich? Wielu stałych bywalców Fortu 6, właśnie tam planuje zabawę urodzinową. Mała Armia zorganizuje niesamowite urodziny w podziemnych korytarzach Fortu 6. Jest to oferta kierowana nie tylko do świętujących dzieci. Wojciech i Natalia Sobieralscy ze względu na duży odzew dorosłych, tworzą wydarzenia także dla starszych miłośników strzelania. Impreza okolicznościowa, wieczór kawalerski, a może zwykły wypad ze znajomymi? Mała Armia zapewnia niepowtarzalną zabawę dla każdej drużyny, proponując nie tylko różnego rodzaju gry, ale także przygotowując specjalny scenariusz. W ofercie są między innymi zajęcia survivalowe, spływ packraftowy poprzedzony marszem, ognisko połączone ze strzelaniem, jak i interaktywne strzelnice. Masz własną wizję spotkania? Organizatorzy są otwarci na wszelkie propozycje. Koszt wynajęcia Fortu 6 zależny jest od wielkości grupy.

 

Mała Armia ma już plan na kolejne, ciekawe wydarzenia pod hasłem Air Softu. W najbliższym czasie odbędą się w marcu Targi Euro Target Show, majówka w Bornym Sulinowie, którego Mała Armia jest współorganizatorem, w czerwcu będzie można uczestniczyć w marszu oraz spływie w Borach Tucholskich. W okresie wiosennym odbywają się zielone szkoły, a w wakacje lipcowy Obóz Militarny w Borach Tucholskich, a także w sierpniu na terenie Fortu 6. Choć rekrutacja do Małej Armii jest otwarta przez cały rok, wrzesień jest miesiącem przełomowym, w którym zapisuje się najwięcej chętnych.

 

 

Jak zapisać się na obóz lub weekendowe strzelanie? Można kontaktować się telefonicznie pod numerami 537 819 191 (Natalia) oraz 608 300 614 (Wojciech), a także poprzez wiadomość prywatną na Facebooku Małej Armii. Tam też są publikowane informacje na temat odbywających się wydarzeń.

 

Mała Armia zrzesza specyficznych ludzi, których łączy ta sama ogromna pasja. Chcesz zostać członkiem jednej wielkiej Air Softowej rodziny? Już dziś zapisz się na wspólne strzelanie!

 

 

 

autorka: N. Fekser