Poznaniacy wracający z ferii chcą oszczędzać pieniądze i środowisko

 

Sezon zimowy trwa, a najbliższe miesiące przyniosą trudną pogodę – śnieg, deszcz, błoto. Wielkopolscy uczniowie wracają z feryjnych wyjazdów, a wielu z nich spędziło ostatnie dni na nartach, snowboardzie czy też chodząc po górach.

Takie wycieczki wymagają odpowiedniego sprzętu i jak się okazuje, poznaniacy coraz częściej chcą pielęgnować i czyścić jedno i drugie skutecznie i… ekologicznie.

W ostatnim odcinku programu „Hej Poznań” jednym z gości był Tomasz Kruk z Nikwax, który wyjaśnił Ani Drzazdze, dlatego odpowiednia pielęgnacja jest bardzo… poznańska. Zarówno sprzęt jak i odzież przeciwdeszczowa czy też na śnieg fabrycznie są pokryte specjalną powłoką, która ma odpychać wodę, by pełnić swoją funkcję. Niestety, zwykle znika ona przy nieodpowiednim czyszczeniu, np. „standardowym” proszkiem czy płynem.

Jak się okazuje, poznaniacy zaczęli zauważać, że nawet drogie produkty przestają spełniać ich oczekiwania, a to oznacza częstsze kupowanie nowych. To kłóci się z poznańską oszczędnością i coraz popularniejszym w Poznaniu trendem „less waste”. W rozmowie z Anią Drzazgą Tomasz Kruk wyjaśnił w jaki sposób powinna działać zimowa czy przeciwdeszczowa odzież i w jaki sposób można „wydłużyć” jej życie, a tym samym, zmniejszyć konsumpcjonizm.

W programie Hej Poznań obalono również mit o tym, że do profesjonalnego czyszczenia i impregnacji potrzebne jest „dużo chemii”, która jest szkodliwa. Mieszkańcy Poznania coraz częściej zwracają uwagę na skład produktów, które kupują, a ten może być przyjazny środowisku bez uszczerbku dla skuteczności.

Więcej o zasadach… działania wody i jej zachowania na powierzchni oraz o przyzwyczajeniach poznaniaków można się dowiedzieć z ostatniego odcinka „Hej Poznań”.