Jak smog wpływa na skórę zimą?

Smog wpływa negatywnie nie tylko na nasze drogi oddechowe, ale również na skórę. Niszczy naturalną barierę ochronną, a następnie przenika przez naskórek i pory przyspieszając proces starzenia. Jak możemy pomóc naszej skórze w trudnym zimowym okresie, aby zadbać o jej kondycję?

 

Niebezpieczna mieszanka jaką jest smog składa się przede wszystkim z powietrza połączonego ze spalinami. Zawiera metale ciężkie, pyły, a także tlenki azotu i dwutlenek siarki. Te wszystkie niezdrowe składniki powodują, że skóra ma ziemisty kolor i traci naturalną elastyczność, a następnie dużo szybciej się starzeje. Fatalny stan powietrza w miastach i tak w trudnym już dla skóry zimowym okresie, nie ułatwia pielęgnacji. W efekcie skóra robi się szorstka, nieprzyjemna w dotyku oraz podatna na wszelkie podrażnienia i uszkodzenia.

 

Nasza skóra ma bezpośredni kontakt z nieczystym powietrzem. Smog oprócz tego, że zanieczyszcza skórę, może również doprowadzić do poważnych problemów. Kiedy skóra pochłania niebezpieczne mieszanki staje się bardziej sucha i powstają w niej utleniacze, które wpływają na jakość kolagenu, elastyny oraz lipidów przyczyniając się do szybszego procesu starzenia. – dodaje Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

 

Prawidłowa ochrona przed smogiem wiąże się przede wszystkim z unikaniem ekspozycji na zanieczyszczone powietrze. Aby zadbać o skórę należy wprowadzić do codziennej pielęgnacji odpowiednie nawyki. Poprawę kondycji można uzyskać dzięki codziennemu dokładnemu oczyszczaniu. Po każdym rytuale oczyszczania należy nałożyć kosmetyk o silnym działaniu antyoksydacyjnym. Podstawą antysmogowej pielęgnacji jest stosowanie naprawczych kosmetyków. Ważne jest aby wzmacniać i uszczelniać warstwę hydrolipidową, a także zmniejszyć podrażnienia i nawilżyć skórę.

 

Proces starzenia jest normalnym procesem fizjologicznym, ale starzejemy się w różnym tempie. Wpływ na to mają czynniki wewnętrzne jak wiek, zmiany hormonalne czy uwarunkowania genetyczne oraz zewnętrzne jak promieniowanie UV, zanieczyszczenie środowiska, tryb życia, dieta czy nieodpowiednia pielęgnacja skóry – wyjaśnia Witold Pyrkosz, specjalista terapii manualnych twarzy.

 

Domową pielęgnację kiedy silne na skórę oddziałuje smog warto uzupełnić zabiegami w gabinetach. Masaż Kobido Up może wesprzeć skórę aby odzyskała młodość, blask, elastyczność i jędrność. Znając czynniki przyśpieszające starzenie i jego fizjologię można zachować młody wygląd na dłużej. Ten masaż twarzy niezwykle skutecznie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny i pobudza komórki naskórka, mięśni i powięzi do regeneracji, dlatego mówi się o nim „lifting bez skalpela”. Usprawnia on funkcjonowanie układów krwionośnego i limfatycznego, które są odpowiedzialne za prawidłowe odżywianie tkanek, ich regenerację i odbudowę. Kobido Up to intensywny, manualny masaż, działający na głębokie struktury twarzy. Dzięki niemu skóra zostaje odświeżona, staje się mocniejsza, bardziej elastyczna, jędrna i napięta. Bruzdy i zmarszczki zostają wygładzone. Okolice oczu odzyskują dawny blask. Owal twarzy zostaje wymodelowany.

Główną przyczyną starzenia się skóry jest ubytek kolagenu, z którego w 70-85% składa się skóra właściwa i dzięki któremu zachowuje ona gęstość, sprężystość i elastyczność. Zmniejsza się również ilość kwasu hialuronowego, co przyczynia się do odwodnienia skóry i czyni ją podatną na pojawienie się zmarszczek. Spowalnia metabolizm i skóra coraz wolniej się regeneruje. Coraz cieńsza staje się hydrolipidowa warstwa skóry chroniąca ją przed utratą wody. I zmniejsza się aktywność gruczołów łojowych i potowych, co nasila przesuszenia skóry. Upływ czasu sprawia też, że zmniejsza się ilość tkanki tłuszczowej i zachodzą zmiany w strukturze kości i mięśni.

Najlepszymi antyoksydantami na smog są: witamina E, która uszczelnia płaszcz lipidowy, kwas ferulowy, który łagodzi zaczerwienienia i  stany zapalne oraz zielona herbata, która nawilża oraz łagodzi uczucie pieczenia. Warto stosować również witaminy z grupy B wspomagające produkcję komórek skóry oraz witaminę C, zmniejszającą przebarwienia i działającą przeciwzapalnie. Ważne aby stosowane produkty zawierały również filtr UV.

Wpływ smogu na nasz organizm jest zauważalny często dopiero po jakimś czasie, kiedy stężenie zanieczyszczeń jest bardzo duże. W tak trudnym dla skóry zimowym okresie niezwykle ważna jest domowa pielęgnacja w połączeniu z profesjonalnym wsparciem. Łącząc właściwą pielęgnację domową z zabiegami jesteśmy w stanie skutecznie przeciwstawić się smogowi.

 

 

autorka: M. Dębska