Za późno na cień: Jak zadbać o skórę po zbyt intensywnym opalaniu

Chociaż wszyscy wiemy, jak ważne jest stosowanie kremów z filtrem UV i unikanie najbardziej intensywnego słońca w ciągu dnia, czasem zdarza się, że nasza skóra jest narażona na zbyt intensywne opalanie. W takich sytuacjach skóra może stać się podrażniona, sucha i może pojawić się zaczerwienienie. Jak zatem zadbać o skórę po takim opalaniu? Oto kilka wskazówek.

 

1. Nawodnienie

 

Przede wszystkim, kluczowym czynnikiem jest nawodnienie. Po zbyt intensywnym opalaniu, skóra może stać się bardzo sucha. Pij dużo wody, aby nawodnić organizm od środka. Możesz również zastosować kremy i balsamy nawilżające na skórę, które pomogą w jej regeneracji.

 

2. Łagodzące produkty

 

Zastosuj na skórę produkty, które pomogą złagodzić podrażnienie i zaczerwienienie. Dobrym wyborem może być aloes, który jest znany ze swoich właściwości kojących i nawilżających. Inne produkty, które mogą pomóc, to na przykład maść z wyciągiem z nagietka czy balsamy z dodatkiem witaminy E.

 

3. Unikaj dalszego narażenia na słońce

 

Jeśli Twoja skóra jest podrażniona po zbyt intensywnym opalaniu, najważniejsze jest, aby unikać dalszego narażenia na słońce. To da Twojej skórze czas na regenerację. Pamiętaj o noszeniu odzieży chroniącej przed słońcem i nakrycia głowy.

 

4. Schłodzenie skóry

 

Schłodzenie skóry może pomóc w łagodzeniu dyskomfortu i zaczerwienienia. Możesz na przykład zastosować zimne okłady lub skorzystać z chłodzących żeli po opalaniu dostępnych w aptekach.

 

5. Konsultacja z lekarzem

 

Jeśli Twoja skóra jest bardzo podrażniona, pękająca, odczuwasz silny ból, lub zauważasz pęcherze, powinieneś skontaktować się z lekarzem. Może to być oznaka poważniejszego poparzenia słonecznego, które wymaga leczenia.

 

Pamiętaj, że najlepszym sposobem na uniknięcie problemów związanych z opalaniem jest prewencja. Zawsze stosuj krem z filtrem UV, unikaj opalania w godzinach, kiedy słońce jest najbardziej intensywne, i regularnie nawilżaj skórę. Twoja skóra jest cennym zasobem, o który warto dbać nie tylko latem, ale przez cały rok.

 

 

autorka: EM