Nowy mural na mapie Poznania. Co przedstawia malowidło na Jeżycach?

Nowy mural powstał na poznańskich Jeżycach, przy ul. Jeżyckiej 36. Uwieczniono na nim symbole osiedla, m.in. patronów ulic – Mickiewicza i Słowackiego “przyłapanych” na rozmowie przy kawie i butelce trunku, ale także różne motywy architektoniczne oraz zjeżdżającego na deskorolce jeża. Nie zabrakło nawiązań do charakterystycznych dzieł sztuki, w tym innych murali. 

 

Autorką ilustracji jest mieszkanka Jeżyc, Dorota Piechocińska, z kolektywu ILU NAS JEST, natomiast za wykonanie muralu odpowiadali artyści z poznańskiego studia MUR·ALL.

 

– Zdecydowanie najbardziej lubię jerzyki, które latają jak opętane na ul. Staszica i jeże, które najczęściej spotykam o zmroku, gdy idę na deskę – tłumaczy swoją wizję Dorota Piechocińska.

 

Prace nad malowidłem zakończyły się w ostatni weekend, a trwały one 2 tygodnie z powodu niedogodnych warunków pogodowych. Mural został pokryty specjalną powłoką, która w procesie fotokatalizy będzie oczyszczać powietrze z zanieczyszczeń, a także farbą antygraffiti – dodatkowo zabezpieczającą dzieło. 

 

Powstały mural jest częścią szerszych działań zaplanowanych na Jeżycach. Wiosną w sąsiedztwie malowidła powstanie park kieszonkowy. Jak zapowiada Adam Dzionek, radny osiedlowy z Jeżyc i jeden z inicjatorów projektu, w sąsiedztwie muralu mają pojawić się drzewa, krzewy, miododajne byliny, ławki, a nawet domki dla owadów i zbiornik na deszczówkę.

 

Projekt realizuje Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP, samym skwerem opiekować się będzie Zarząd Dróg Miejskich. Miejsce na park kieszonkowy zostało wybrane we współpracy z Radą Osiedla Jeżyce. 

 

Projekt „Fyrtle” zakłada współpracę z lokalnymi artystami. Dotychczas powstał cykl ilustracji, które obrazują wszystkie 42 poznańskie osiedla. Wykonany on został przez poznański Kolektyw ILU NAS JEST. Osoby zainteresowane mogą bezpłatnie obejrzeć reportaż zdjęciowy na stronie fyrtle.pl. W wersji elektronicznej dostępna jest także książka “Fyrtle – z życia poznańskich osiedli”, czyli 200-stronicowa publikacja, będąca przewodnikiem po poznańskich fyrtlach.

 

autorka: N. Fekser