Jan Lubrański (1456-1520) to postać szczególnie zasługująca na przypomnienie, nie tylko w Poznaniu czy Wielkopolsce, ale w skali kraju. Był on mecenasem kultury i nauki, budowniczym, założycielem sławnej Akademii. Zawdzięczamy mu wiele dobrych i pięknych dzieł.
Historię życia i dokonań biskupa Lubrańskiego Eliza Piotrowska przedstawiła w szerokim kontekście europejskim; tym samym dając dzieciom i rodzicom wiedzę na temat epoki renesansu. Zbudowała dwie równoległe narracje: pierwsza z nich to historia samego Lubrańskiego, druga – opowieść o jego czasach i sławnych postaciach jemu współczesnych. Obok Krakowa, Poznania czy Płocka widzimy zatem Rzym, Bolonię czy Wenecję, a obok polskiego biskupa pojawiają się takie sławy jak Guttenberg, Leonardo da Vinci, Michał Anioł, czy Mikołaj Kopernik.
Dzieci zobaczyły prezentację multimedialną towarzyszącą czytaniu książki, mogły wziąć udział w zabawie i krótkim konkursie plastycznym. Uroczystej promocji książki towarzyszył koncert w wykonaniu uczniów Katedralnej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I st. w Poznaniu: Stanisława Czerwińskiego (akordeon); Antoniego Nowakowskiego (fortepian); Jeremiego Sławeckiego (akordeon).
Na zakończenie spotkania na dzieci czekał jeszcze poczęstunek serwowany na dziedzińcu Akademii Lubrańskiego. Wielu uczniów ustawiło się też w kolejce po autograf autorki Elizy Piotrowskiej.
Godziemba. Opowieść o Janie Lubrańskim. Akademia Lubrańskiego. Wydawnictwo. Poznań, 2022
180 x 210 | 48 stron | Oprawa twarda | Cena: 24,00
Zamówienie książki: [email protected]