Jak spędzić sobotę w Poznaniu? Oto kilka pomysłów

 

Sobotę można zacząć od spaceru, zwłaszcza, gdy połączy się go ze zdobywaniem wiedzy. Grupa PoPoznaniu zaprasza na wyjątkowy spacer po ul. św. Marcin. To okazja do poznania historii tej ulicy oraz znajdującej się na niej zabytków, pomników i budynków. Uczestnicy poznają dzieje pierwszego w Polsce pomnika Adama Mickiewicza i sprawdzą gdzie stałą Brama Berlińska. Porozmawiają też o połączeniu nowoczesności z tradycją w architekturze budynków na ulicy. Do wyboru jest spacer o 11:00 lub o 16:00 Więcej na temat spaceru tutaj.

Dziś ostatnia w tym roku odsłona Jedzielni, która także zawita na ul. św. Marcin. Jedzielnia to projekt, w ramach którego promowane są lokalne restauracje i inne lokale gastronomiczne w poszczególnych dzielnicach miasta. Wystawcy oferują swoje dania w cenie maksymalnie 15 złotych i nieco mniejszych porcjach. Dzięki temu uczestnicy mogą spróbować więcej opcji, lepiej poznając kuchnię lokalnych przedsiębiorców. Dzisiejsze wydarzenie będzie się odbywać między 12:00 a 17:00. Więcej na ten temat tutaj.

W nieco innej części centrum miasta, bo przy ul. Mostowej odbywać się dziś będzie sąsiedzki edukacyjny festyn na Mostowej. Celem festynu jest integracja polsko-ukraińska, kontakt ze sztuką, wspólna zabawa, a także promowanie edukacji. Zaplanowano m.in. pokazy pierwszej pomocy i dbania o higienę jamy ustnej. Nie zabraknie także darmowych atrakcji dla całych rodzin – animacji, występów (w tym koncert Wujka Ogórka). Będzie też popcorn i wata cukrowa na osłodę w pierwszych jesiennych dni. Początek o godzinie 12:00. Więcej tu.

O tej samej godzinie (12:00) na placu Wolności rozpocznie się tegoroczna edycja wydarzenia Senioralni Poznań. Prezydent Poznania przekaże seniorom symboliczne klucze do miasta dając znak, że to właśnie najstarsi mieszkańcy tymczasowo przejęli władze w mieście. W programie inauguracji wydarzenia zaplanowano m.in. koncerty i bezpłatne badania. Więcej tutaj.

Miłośnicy kryminału i zagadek z pewnością skorzystają z wydarzeń przygotowanych w ramach Poznańskiego Festiwalu Kryminału GRANDA. Tegorocznym hasłem jest „tryb warunkowy”. Przez cały weekend w ramach festiwalu odbywać się będzie szereg wydarzeń związanych z kryminałem. Na uczestników czekają spotkania m.in. ze specjalistami z Zakładu Medycyny Sądowej, z fizykiem oraz policjantami. Nie zabraknie najbardziej znanych polskich pisarzy i reportażystów, a także atrakcji i zabaw dla dzieci. Więcej tutaj.

Można także wybrać się na Poznań Design Festiwal, który został zainaugurowany w piątek. W ramach festiwalu przez cały tydzień odbędzie się niemal 40 wydarzeń, które podzielono na pięć bloków tematycznych. Są to: kids design, cinema design, warsztaty dla dorosłych, wystawy oraz wydarzenia towarzyszące. Udział w nich jest bezpłatny, a ich celem jest przede wszystkim pobudzenie kreatywności w odbiorach i zachęcenie do twórczej działalności. Więcej o festiwalu tutaj.

Dziś także niezwykle eleganckie święto miłośników rowerów. Tweed Ride w Poznaniu gości od ośmiu lat i wpisał się już w kalendarz wydarzeń w mieście. Chętni uczestniczą w zabawie rowerowej przebrani w stylizacje z początku XX wieku. Marynarki, sukienki, tweedowe stylizacje, sztyblety, kamizelki, kapelusze – wszystkie te elementy sprawiają, że całość budzi zainteresowanie przechodniów. Hasłem tegorocznej edycji jest „Mariaż starego z nowym”, który ma nie tylko odzwierciedlać ogólną ideę Tweed Ride, ale także nawiązywać do trasy przejazdu. Zbiórka o godzinie 14:30 na Rynku Łazarskim, a sam przejazd rozpocznie się o godzinie 15:00. Więcej na temat wydarzenia tutaj.

Poszukujący własnego „M” mogą wybrać się na Targi Mieszkań i Domów na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Swoją ofertę przedstawiają tam deweloperzy, doradcy kredytowi, agenci nieruchomości i projektanci wnętrz. Więcej o targach można przeczytać tu.