Defilada wojska, kiermasz świętomarciński, spektakle, warsztaty, pokazy – co robić 11 listopada w Poznaniu?

11 listopada jest dniem wyjątkowym w Poznaniu. Z jednej strony, podobnie jak w całym kraju, świętuje się niepodległość i wolność w rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, z drugiej to tradycyjne Imieniny ul. św. Marcin. Mimo ograniczeń spowodowanych sytuacją epidemiologiczną w kraju, nie zabraknie dziś atrakcji i ciekawych pomysłów na spędzenie tego dnia.

 

Główne obchody związane ze Świętem Niepodległości będą odbywać się na Placu Wolności. Wcześniej, o godzinie 9:00 w Farze Poznańskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji Ojczyzny, a o 10:00 delegacje władz i organizacji kombatanckich złożą kwiaty w miejscach pamięci.

 

Na placu Wolności o godzinie 11:00 zostanie odegrany hymn Polski, a na maszt uroczyście zostanie wciągnięta flaga. Następnie odbędzie się oficjalna część obchodów rocznicowych. Z kolei około godziny 12:00 rozpocznie się defilada pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych oraz pojazdów. Uczestnicy będą mogli liczyć także na pokaz sprzętu wojskowego, prezentację grup wojska, policji, służby celnej i straży pożarnej. Na miejscu znajdzie się również stoisko z gęsiną, bigosem i grochówką.

 

Szczegóły dotyczące obchodów na Pl. Wolności znajdują się tutaj.

 

Jak 11 listopada to także Imieniny Ulicy św. Marcin. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną w kraju zrezygnowano w tym roku z organizacji wydarzeń, które jednorazowo mogłyby gromadzić zbyt dużo osób w jednym miejscu. Nie będzie więc m.in. tradycyjnego pochodu ulicami miasta, koncertu finałowego ani przekazania symbolicznych kluczy do miasta. Nie oznacza to jednak braku atrakcji.

 

Przed CK Zamek odbywać się będzie dobrze znany Kiermasz Świętomarciński Poza tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi będzie można tam kupić także m.in. wyroby rękodzielnicze i inne atrakcyjne wyroby. Będzie on czyny od 10:00 do 20:00 przez cały weekend.

 

Przygotowano także szereg seansów filmowych, spektakle, pokazy i warsztaty. Na odcinku ul. św. Marcin, między ulicami Ratajczaka, Gwarną i Kantaka odbywać się będzie akcja DOBRczynię. Swoje stoiska będą tam miały organizacje pozarządowe. W ramach DOBROczynię od 11:00 do 15:00 działać będzie też Poznańska Garażówka, a od 11:00 do 16:00 Po_dzielnia, czyli Centrum Ekonomii Współdzielenia działające według reguły „Przynieś zbędne rzeczy, potrzebne weź za darmo”.

 

Zaplanowano także stacjonarną formę korowodu św. Marcina oraz atrakcje w ramach akcji „Sąsiedzi na Marcinie”.

 

Szczegóły dotyczące obchodów Imienin Ulicy dostępne są tutaj.

 

Ciekawe propozycje przygotowało również Centrum Szyfrów Enigma. W programie znalazła się m.in. gra terenowa „Tajemnice kursu szyfrów”, w czasie której każdy zainteresowany będzie miał za zadanie odczytanie zaszyfrowanej wiadomości. Aby odkryć ukryte znaczenia liter, trzeba będzie odwiedzić miejsca związane z historycznym kursem oraz rozwiązać zagadki, przygotowane przez uczestników i wykładowców.

 

Przygotowano także wystawę oraz zwiedzanie budynku.

 

Więcej na temat atrakcji w Centrum Szyfrów Enigma można przeczytać tutaj.

 

Jak święto św. Marcina to i… gęsina. Na Starym Rynku odbędzie się ósma edycja wydarzenia „Gęsina na imieninach”. Na Starym Rynku staną specjalne strefy, w których odbywać się będą prezentacje kulinarne prowadzone przez zawodowych kucharzy. Nie zabraknie degustacji i poczęstunku. Dla najmłodszych przygotowano Zagrodę Młodego Hodowcy. Więcej na ten temat tutaj.

 

Z okazji święta państwowego udostępniony dziś będzie Kopiec Wolności nad Jeziorem Maltańskim. To jedna z nielicznych okazji, by wejść na jego szczyt. Udostępniany jest tylko w wybrane dni i święta państwowe. Dziś będzie to można zrobić w godzinach 11:00-16:00. Więcej na ten temat tutaj.

 

Z okazji dzisiejszego świętowania można również się zaszczepić przeciw Covid-19. Punkty szczepień dostępne będą przy Pl. Wolności oraz przy CK Zamek. Szczegóły dostępne są tutaj.

 

 

autorka: A. Karczewska