Targ Śródecki po raz ostatni w tym roku

W sobotę odbyła się ostatnia w tym roku odsłona Targu Śródeckiego. Wyjątkowe wydarzenie po raz kolejny zainteresowało zarówno mieszkańców, jak i turystów.

 

Targ Śródecki to nawiązanie do tradycji, która według badań archeologicznych rozpoczęła się już w X wieku. To właśnie Śródka miała być miejscem stałej wymiany handlowej, która wpłynęła na rozwój miasta. Co więcej, nazwa tej części Poznania pochodzi właśnie od dnia, w którym w kolejnych latach organizowano cotygodniowy targ, czyli środy.

 

Targ Śródecki to nawiązanie do tradycji przy nawiązaniu do współczesnych relacji i potrzeby spotkań społecznych.

 

Na stoiskach można było zakupić produkty i wyroby od lokalnych i regionalnych producentów żywności, wytwórców i rzemieślników. Można było także porozmawiać z producentami i wymienić doświadczeniami.

 

Nie zabrakło także dodatkowych atrakcji, w tym m.in. oprowadzania po kościele św. Małgorzaty, pokazu dojenia krowy i wyrabiania masła, pokazów kulinarnych czy też pokazu wyplatania z wikliny. Autor słynnego muralu na Śródce opowiedział o jego historii, a Skansen i Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu zaprezentowało jak budować ule.

 

O 18:00 rozpocznie się koncert kapeli Karpati z muzyką bałkańską.

autorka: A. Karczewska
fot. S. Toroszewska