Festiwal Malta powraca do Poznania z hasłem „Za Miłość!”

Pozostały ostatnie godziny do rozpoczęcia 34. edycji festiwalu Malta. Przez dziewięć dni Poznań będzie tętnić życiem, goszcząc wyjątkowych artystów z całego świata, prezentujących widowiska teatralne, muzyczne, a także instalacje w przestrzeni miejskiej. Tegoroczne hasło przewodnie festiwalu – „Za Miłość!” – wskazuje na emocjonalny i społeczny charakter wydarzenia, które ma skłonić uczestników do refleksji nad relacjami międzyludzkimi, troską o naturę oraz rolą kobiet we współczesnym świecie.

 

To pierwsza edycja festiwalu od czasu przejęcia marki przez Dominikę Kulczyk, przedsiębiorczynię i działaczkę na rzecz równouprawnienia. Pod jej kuratelą festiwal skupi się na dwóch głównych tematach – kobiecości oraz ekologii. Wydarzenia festiwalowe rozegrają się w różnych punktach Poznania, w tym na ulicach, w parkach i na miejskich placach. W sobotę przestrzeń miejska ożyje dzięki „Dominoes” – spektakularnej instalacji składającej się z tysięcy kostek domina, które przetną miasto na swojej kilkukilometrowej trasie.

 

Festiwal Malta to nie tylko spektakle teatralne, ale także koncerty i wydarzenia plenerowe. 14 września na Malcie wystąpi L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra z koncertem nawiązującym do muzyki z filmu „Chłopi”. Gośćmi specjalnymi tego dnia będą m.in. Kayah oraz zespół Kwiat Jabłoni, a całość zakończy się koncertem australijskiego duetu Hollow Coves. Plac Wolności przekształci się w plenerową scenę, na której francuska grupa Compagnie Lucamoros zaprezentuje spektakl „Żółw Gaugina”, tworząc połączenie sztuk wizualnych i muzyki.

 

W tym roku Malta przyciągnie wielu wybitnych artystów. Wśród nich znajdzie się Tim Robbins, zdobywca Oscara, który po raz pierwszy odwiedzi Polskę z własnym spektaklem „Do góry nogami”. Polski reżyser Krzysztof Warlikowski zaprezentuje swoją najnowszą produkcję, opartą na twórczości noblisty Johna Maxwella Coetzeego – „Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem”. Festiwal Malta stanie się także przestrzenią dla dyskusji o problemach społecznych i politycznych – m.in. dzięki wizycie aktywistki Jahy Dukureh, nominowanej do Pokojowej Nagrody Nobla.

 

Jednym z najciekawszych wydarzeń będzie pokaz opery klimatycznej „Sun and Sea” autorstwa litewskiego trio Lapelyte, Grainyte i Barzdziukaite. Po sukcesie na Biennale w Wenecji, gdzie zdobyła Złotego Lwa, opera podróżuje po największych festiwalach świata, a teraz dotrze do Poznania. Spektakl rozgrywa się na sztucznej plaży, którą widzowie obserwują z antresoli, co tworzy niezwykły efekt wizualny i dźwiękowy, przywołując na myśl problematykę globalnych zmian klimatycznych.

 

Tegoroczny festiwal będzie również hołdem dla kobiet i ich duchowej siły. W parku Starego Koryta Warty zostanie odsłonięta rzeźba autorstwa Alicji Białej, a Chór Czarownic, prowadzony przez Ewę Łowżył, wystąpi z koncertem nawiązującym do dawnych wierzeń i kobiecej mocy. Program uzupełnią warsztaty i projekcje filmowe, które pozwolą uczestnikom przyjrzeć się współczesnej kobiecej duchowości.

 

Więcej informacji o festiwalu Malta można znaleźć na stronie internetowej: malta-festival.pl.

 

autorka: AS