Poznań ma być rozświetlony neonami. Ruszyła kolejna edycja konkursu “Neonowy Poznań”

Miesiąc – tyle czasu mają chętni na zgłoszenia w kolejnej odsłonie konkursu „Neonowy Poznań”. Najlepsze z projektów neonów mają szansę na realizację i przyozdobienie budynków w mieście.

 

Poznań chce powrócić do neonowych tradycji i oświetlić ulice kolorowymi znakami. W ubiegłym roku przeprowadzono pierwszą edycję konkursu „Neonowy Poznań”, do którego zaproszono podmioty z centrum. Tegoroczna odsłona skierowana jest do wszystkich z terenu całego miasta.

 

Projekty neonów, które zostaną uznane za najlepsze, zostaną wykonane, a następnie zawieszone – po uzyskaniu ewentualnych zgód na ich zawieszenie. W skład komisji konkursowej wejdą przedstawiciele poznańskiego magistratu oraz Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

 

Oceniane będą pomysłowość i innowacyjność, a także walory artystyczne i wizualne. Nie bez znaczenia będzie także to, czy pomysłodawca zaproponuje realny koszt wykonania neonu. Oznacza to, że największe szanse mają projekty oryginalne, kreatywne, które pasują do miejsca, okolicy oraz rodzaju prowadzonej działalności lub te, które odtwarzają rozwiązania historyczne.

 

Na nagrody przeznaczono łącznie 100 tysięcy złotych, ale koszt wykonania jednego neonu nie powinien przekraczać 15 tysięcy złotych. Zgłoszenia przyjmowane będą do 20 czerwca, a laureaci zostaną ogłoszeni na początku 2025 roku. Poza projektem należy dołączyć także zgodę właściciela nieruchomości, na której miałby znaleźć się neon.

 

Do konkursu mogą przystąpić osoby, firmy czy wspólnoty mieszkaniowe, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości położonych w Poznaniu.

 

Formularz konkursowy wraz z załącznikami, w tym z projektem znaku świetlnego, powinien zostać złożony w wersji papierowej (w formacie A4) do Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP. Dodatkowo należy dostarczyć projekt neonu w wersji elektronicznej na adres rewitalizacja@um.poznan.pl. Jeden uczestnik może wysłać tylko jedno zgłoszenie, może jednak zaproponować w nim aż trzy propozycje neonów. W razie dodatkowych pytań zainteresowani mogą kontaktować się z organizatorami konkursu pod nr tel. 61 878 50 10 lub mailowo: kp@um.poznan.pl.

 

 

autorka: A. Karczewska