Tegoroczny Pyrkon z rekordową frekwencją. Wiadomo, kiedy odbędzie się przyszłoroczna edycja

Ten weekend był wyjątkowo fantastyczny, a to za sprawą m.in. festiwalu fantastyki Pyrkon 2024, który od piątku do niedzieli odbywał się w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę uczestników.

 

Od piątku Poznań opanowany był przez miłośników wszelkiego rodzaju fantastyki – od tej w literaturze, po związaną z filmami, grami czy innymi formami sztuki. Na ulicach pojawiły się tłumy ludzi, często przebranych za swoje ulubione fantastyczne postaci.

 

W tegorocznym programie znalazło się niemal 2 tysiące punktów, w tym warsztaty, spotkania z twórcami i aktorami, prelekcje, spotkania autorskie czy koncerty i konkursy. Przygotowano także 17 stref tematycznych, w tym m.in. Gier Planszowych, Bitewnych i Karcianych, Manga i Anime, Wiosek Fantastycznych, Literacka, Cosplay, Fanów Klocków Lego, Fanów Star Wars czy też RPG.

 

Wśród zaproszonych gości specjalnych znaleźli się m.in. Miranda Otto, znana z roli księżniczki Éowiny z serii “Władca Pierścieni” czy Zeldy Spellmann z serialu Chilling Adventures of Sabrina oraz Kevin McNally, odgrywający pirata Gibbsa w “Piratach z Karaibów”. Festiwal gościł również trzech aktorów z popularnego serialu “Wikingowie”: Clive’a Standena, Lucy Martin i Morgane Polański. Nie zabrakło także Michała Sikorskiego znanego z roli Ojca Jakuba w serialu “1670”.

 

Fani literatury fantastycznej mieli okazję spotkać wielu cenionych, zagranicznych twórców literackich, takich jak Adrian Tchaikovsky, Roderick Gordon, Tasha Suri, Brent Weeks, Siri Pettersen, Ian Watson czy Peter V. Brett. Nie zabrakło także polskich pisarzy, wśród których wymienić można między innymi Jarosława Grzędowicza, Elżbietę Cherezińską, Andrzeja Pilipiuka, Paulinę Hendel czy Roberta M. Wegnera.

 

W tym roku w wydarzeniu wzięło udział ponad 57 tysięcy ludzi. Jak informują organizatorzy, to rekordowa frekwencja. To pokazuje, że kultowa już impreza wciąż cieszy się dużym zainteresowaniem w całej Polsce.

 

Miłośnicy fantastyki mogą już wpisać do kalendarzy daty przyszłorocznej edycji. Organizatorzy zaproszą na Pyrkon 2025 w dniach 13-15 czerwca.

 

 

 

autorka: A. Karczewska