Jak wyglądały Dożynki w Pleszewie?

Wspólne dożynki miejsko-gminne wróciły po dwuletniej pandemicznej przerwie ku radości rolników i wszystkich mieszkańców gmin, którzy szczególnie pielęgnują tę staropolską tradycję. Corocznie pleszewskie dożynki świętowane są w innym sołectwie. Tym razem gospodarzem był Rokutów.

Świętowanie w ostatni weekend sierpnia rozpoczęło się mszą św. dziękczynną za tegoroczne plony, sam obrzęd dożynkowy odbył się na placu przy sali wiejskiej. Wykonał go Zespół Tańca Ludowego ,,Cybinka – Grodzisk” z Grodziska Wlkp. wraz z kapelą „Po Zagonach” z Poznania. Imponujący repertuar przedstawiał zarówno tradycje ludowe z rodzimej Wielkopolski, ale również z innych regionów Polski. Nie zabrakło tradycyjnych dożynkowych elementów obrzędu, czyli przekazanie wieńca dożynkowego, czy dzielenia chleba. To także okazja do zaprezentowania lokalnych atrakcji i działalności Kół Gospodyń Wiejskich.

– W gminie Pleszew jest 28 sołectw. Bardzo wiele z nich organizuje własne święto plonów, często łącząc siły z innymi sołectwami lub obchodząc dożynki parafialnie. To ogromie cieszy, że praca rolnika jest tak doceniana. Czerpiemy z niej wszyscy, choć niestety w gminie Pleszew gospodarstw rolnych jest coraz mniej – tłumaczy burmistrz Arkadiusz Ptak.

Dożynki to jedno ze stałych wydarzeń w roku kulturalnym gminy Pleszew. To nie tylko kultywowanie tradycji, ale i integracja mieszańców.