Jak oswoić stres podczas wystąpień publicznych? Poznańska trenerka biznesu tłumaczy

 

Niestety nie ma jednej konkretnej rady, dzięki której przestaniemy się denerwować podczas wystąpień publicznych, ale w studiu Hej Poznań Tatiana Sokołowska podpowiedziała co zrobić, aby ten stres ograniczyć.

„Musimy z jednej strony zaprzyjaźnić ze stresem, a z drugiej go oswoić i dowiedzieć się dlaczego on występuje” – wyjaśniła w rozmowie z Piotrem Szulcem

Trema podczas wystąpień pojawia się ponieważ mózg chce nas chronić przed stresującymi dla nas wydarzeniami. Dla niektórych mała trema może być motywująca, a dla niektórych urasta do takich rozmiarów, że nie są w stanie wypowiedzieć słowa. Tatiana Sokołowska wymieniła kilka konkretnych rad na temat tego jak sobie z tym stresem radzić.

„Przed wystąpieniem wybrać trzy obszary o których chcemy mówić, i w każdym z tych obszarów wybrać trzy podstawowe punkty. W zupełności to wystarczy” – zauważyła

Bardzo ważnym elementem dobrego wystąpienia publicznego jest nieopowiadanie zbyt wielu dygresji, aby nie odchodzić od głównego tematu przemówienia. Można również przygotować sobie potencjalne pytania, które mogą się pojawić oraz najważniejsze – powtarzać wystąpienie i nagrywać się.

„Nasz mózg nie rozróżnia takich sytuacji jak trening, a rzeczywistość” – przyznała