W Poznaniu powstał nowy mural. Podoba wam się ?

Na bocznej ścianie kamienicy przy ulicy Wawrzyniaka 14 w Poznaniu, należącej do poznańskiego Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych powstał mural ekologiczny! Lokalizacja muralu, w niemalże centrum miasta, wybrana została nie bez przyczyny – mural ten wpłynie na poprawę jakości powietrza, działając antysmogowo.

Do współpracy projektowej zaproszona została ilustratorka – Dorota Piechocińska, tworząca jako Ilustradora.

Projekt wykreowany przez zespół autorski w składzie Dorota Piechocińska, Dominik Dziedzina, Krzysztof Gruszczyński przedstawia postać przytulającą się do drzewa, jako symbol zachęcający do dbania o naturę oraz wspólnotę z nią.

Zatem dodatkowym, wartościowym aspektem projektu graficznego jest symbolika iż, drzewa produkujące dla nas tlen, którym oddychamy, posiadają więcej właściwości, wpływających na jakość naszego zdrowia. W ostatnich latach udowadnia się, iż drzewa mają ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Obcowanie z drzewami nazwane zostało dendroterapią. Poprzez przytulanie do drzew zmniejsza się nasz poziom stresu, który to z kolei przyczynia się do powstawania chorób fizycznych i psychicznych.

Realizatorem projektu jest Fundacja Feed Your Head przy współpracy z poznańskim MUR•ALL Studio.

Zadanie jest współfinansowane przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Mural ekologiczny przy ulicy Wawrzyniaka 14 realizowany został w ramach konkursu ofert na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie ekologii i ochrony zwierząt oraz ochrony dziedzictwa przyrodniczego w roku 2022.

W konkursie wybrane zostały jeszcze 4 oferty, zmierzające do wzmocnienia pozycji Województwa Wielkopolskiego w obszarze ochrony środowiska, mające na celu upowszechnienie wiedzy z zakresu ochrony środowiska, podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej oraz propagowanie zachowań korzystnych dla środowiska, a także promowanie postaw ekologicznych przyczyniających się do ochrony wartości przyrodniczych i walorów krajobrazu na terenie województwa wielkopolskiego.

Grafika powstała dla przypomnienia, że mimo iż jesteśmy na co dzień zwierzętami miejskimi, nierzadko otoczonymi głównie betonem, nie zapomnieli o tym, że bliskość natury i dbanie o nią jest nam niezbędne do przetrwania i zachowania równowagi psychiczno- fizycznej. Nieprzypadkowo na środku muralu jest drzewo – byłoby wspaniale gdyby środowisko zajmowało centralne, specjalne miejsce w życiu każdego człowieka, była naszym prawdziwym domem, a nie tylko gościem. Cieszy mnie, że projekt realizowany jest akurat w dzielnicy Jeżyce, gdyż jako fyrtel nie możemy się pochwalić szczególną ilością zieleni, która jest tu na wagę złota. W tym miejscu gorąco zachęcam do podpisywania petycji pod zachowaniem drzew na ul. 28 grudnia w Poznaniu! Obowiązkowo projekt zdobią jerzyki, które osiedlając się pod gzymsami i attykami wpisane są w fyrtlowy krajobraz.