Wraca Pyrkon – w tym roku już po raz 20.

Poznań znów jest stolicą fantastyki – po pandemicznej przerwie powraca Pyrkon, czyli wielkie święto miłośników fantasy – książek, komiksów, gier czy filmów. Tegoroczna edycja jest jubileuszowa i potrwa cały weekend.

 

Przez trzy dni w Poznaniu znów będzie można spotkać na ulicach czarowników, niezwykłe stwory, smoki, bohaterów gier i komiksów, a także wiele innych ciekawych postaci. To może oznaczać jedno – Pyrkon powrócił.

 

Po pandemicznej przerwie jeden z największych w Europie festiwali fantastyki powraca, by świętować swoją 20. edycję. Jubileusz powinien odbyć się w 2020 roku, ponieważ pierwsza edycja odbyła się w 2000 roku i od tego momentu miała miejsce co roku – pandemia jednak pokrzyżowała plany organizatorów i uczestników.

 

Podczas festiwalu, który rozpoczyna się dziś i potrwa do niedzieli uczestnicy będą mogli spotkać się m.in. z ulubionymi autorami komiksów, gier, książek czy RPG. Nie zabraknie tradycyjnego konkursu cosplay.

 

Jak zwykle program festiwalu to także bogaty program bloków tematycznych, w ramach których poza spotkaniami ze znanymi osobistościami odbywać się będą prelekcje m.in. o tym, czy podróże w czasie i teleportacje są możliwe, czy metal można zamienić w złoto, a także w jaki sposób stworzono miecz, którym Achilles zabił Hektora i skąd pochodziły złoża, dzięki którym wylano brązowe tabliczki.

 

Podział na strefy i bloki tematyczne pomogą w odnalezieniu najbardziej interesujących uczestników zagadnień. Przygotowano strefy: manga i amine, fabularną, gaming i cosplay, prototypów gier planszowych, fantastycznych wiosek, wystaw oraz festiwalową.

 

W ramach tegorocznej edycji Pyrkonu zaplanowano również kino plenerowe, a także koncerty i konkursy z nagrodami. Dla najmłodszych uczestników przygotowano strefę dziecięcą z sesjami fabularnymi, warsztatami rękodzielniczymi, zabawą przy muzyce i pokazami laboratoryjnymi.

 

Uczestnicy festiwalu będą mogli pomóc innym oddając krew w krwiobusie, który stanie w piątek w godzinach 10:00-15:00 na placu Marka na MTP oraz w sobotę między 9:00 a 17:00. Chętni będą mogli również zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Możliwe będzie także wsparcie Fundacji Pomocy Zwierzętom „Kłębek”.

 

Atrakcje na terenie festiwalu będą odbywać się cały weekend, od rana do późnych godzin wieczornych. W tym roku nie ma możliwości nocowania na terenie MTP. Jak wyjaśnili organizatorzy powodem jest wciąż obecny wirus Sars_CoV-2 i zagrożenie epidemiologiczne.

 

„Niezależnie od obecnych rozporządzeń, czy uznamy, że żyjemy w rzeczywistości pandemicznej, czy już po pandemicznej, dla nas wszystkich ważne są kwestie takie jak bezpieczeństwo, higiena, przestrzeń osobista i ogólna troska o siebie. Na Strefie Wypoczynkowej, która wyglądałaby tak jak w latach wcześniejszych, nie byłoby możliwe zapewnienie Wam tego wszystkiego” – wyjaśniali kilka miesięcy temu organizatorzy

 

 

autorka: A. Karczewska