Tradycje sylwestrowe i noworoczne, czyli o czym pamiętać by nadchodzący rok był dla nas lepszy?

Pożegnanie mijającego, a tym samym przywitanie całkiem nowego roku stało się już nieodłącznym elementem polskiej kultury. Obchody umacniane są przez istniejące tradycje sylwestrowe i noworoczne, które mają sprawić, że nadchodzący rok będzie lepszy. Poniżej przedstawione zostało kilka z nich.

 

Pożegnanie mijającego, a tym samym przywitanie całkiem nowego roku stało się już nieodłącznym elementem polskiej kultury. Obchody umacniane są przez istniejące tradycje sylwestrowe i noworoczne, które mają sprawić, że nadchodzący rok będzie lepszy. Poniżej przedstawione zostało kilka z nich.

 

Każde święto wiąże się z jakimiś utrwalonymi w społeczności tradycjami. Tak jest również z obchodzeniem ostatniego oraz pierwszych dni roku. W polskiej kulturze obecnych jest kilka tradycji sylwestrowych oraz noworocznych, w które wierzymy i każdego roku powtarzamy, aby nadchodzący, nowy rok stał się lepszy oraz bardziej owocny od go poprzedzającego.

 

Najbardziej znaną tradycją, w którą wierzy znaczna większość Polaków, związana jest z przesądem mówiącym – jaki Sylwester, taki cały rok. Dlatego każdy noc 31 grudnia stara się obchodzić jak najbardziej hucznie, żeby cały nadchodzący rok upłynął równie dynamicznie, przyjemnie i wesoło. Nie może zabraknąć zatem muzyki, noworocznych dekoracji oraz symbolicznej lampki szampana przy sylwestrowym odliczaniu. Nie każdy zna przepowiednię, według której bąbelki w pitym o północy szampanie mają znaczenie. Duże bąbelki, pokazujące się chaotycznie oznaczają rok pełen zmian i uniesień miłosnych, natomiast te drobne i unoszące się ku górze są zapowiedzią stabilizacji.

 

W trakcie sylwestrowych obchodów ważne jest również towarzystwo, w jakim spędzimy ten wyjątkowy dzień, ponieważ z tymi osobami spędzimy także cały rok. Warto zatem unikać kłótni i nieporozumień oraz złożyć sobie pomyślne życzenia noworoczne.

 

Wierzy się także, że w sylwestrową noc nie powinno się pożyczać pieniędzy. Wskazane jest natomiast uregulowanie wszystkich zaległych długów. Dzięki temu możemy liczyć na dobrobyt w nadchodzącym roku. Stabilizację finansową zapewnia także zasuszona rybia łuska z wigilijnego karpia, którą włożyć należy do swojego portfela w pierwszy dzień nowego roku.

 

Co dla wielu gospodyń domowych jest nie do pomyślenia – w Sylwestra nie powinno się sprzątać. Według przesądu, robiąc porządki w ostatni dzień roku, można razem z zalegającym kurzem wymieść również szczęście. Zamiast tego tuż po północy najstarszy członek rodziny powinien przewietrzyć całe mieszkanie, otwierając wszystkie okna – pozwoli to na zaproszenie nowego roku do swojego domu.

 

Czego nie może zabraknąć w związku z Nowym Rokiem? Oczywiście, listy postanowień noworocznych, czyli znanego myślenia „Nowy Rok to nowa/nowy ja”. Wielu traktuje to raczej prześmiewczo. Jest to jednak dobra okazja, by zamknąć wszystkie stare rozdziały naszego życia i zacząć całkiem nowe – lepsze. Niezależnie czy dotyczy to zrzucenia wagi, podjęcia nowej pracy czy skoczenia ze spadochronem – nowy rok idealnie nas do tego zmobilizuje.

 

Kolejna tradycja sylwestrowa szczególnie przypadnie do gust paniom, które są miłośniczkami zakupowych szaleństw. Mówi się, że Nowy Rok należy przywitać z nowym elementem odzieży. Może to być nowa biżuteria, sukienka czy buty. Ma to zapewnić pomyślność w nadchodzącym roku.

 

Mniej znaną tradycją jest symboliczne palenie wspomnień. Dotyczy to złych momentów, które tkwią w naszej pamięci. Wszystkie należy spisać na kartce, aby w sylwestrową noc móc je spalić, aby na zawsze odeszły w niepamięć.

 

Coraz rzadziej praktykowane są również noworoczne wróżby. Według dawnych tradycji pierwsze imię usłyszane tuż po północy jest imieniem przyszłego małżonka lub małżonki.

 

Powszechnie jednak tego typu wróżby matrymonialne są zdecydowanie bardziej popularne w Andrzejki.

 

Niezależnie od tego czy spędzamy sylwestrową noc zgodnie z przyjętymi tradycjami czy wręcz przeciwnie, powinniśmy celebrować ten dzień i traktować go jako kolejną szansę na naprawienie dotychczasowych błędów oraz możliwość rozpoczęcia nowego, lepszego roku w naszym życiu.

 

autorka: N. Fekser