Sylwester Sąsiedzki na poznańskim Łazarzu. Co zaplanowano na ostatni dzień roku na Skwerze Eki z Małeki?

W sylwestrową noc, 31 grudnia, Łazarz – Otwarta Strefa Kultury oraz Inkubator Kultury – Pireus po raz siódmy organizują Sylwester Sąsiedzki na Skwerze Eki z Małeki w Poznaniu. W programie nie zabrakło corocznej łazarskiej tradycji palenia mebli.

 

Już jutro pożegnamy 2021 rok. Ten wyjątkowy dzień można świętować wspólnie z sąsiadami w czasie siódmej odsłony Sylwestra Sąsiedzkiego, który odbędzie się w piątek, 31 stycznia, na Skwerze Eki z Mateki na poznańskim Łazarzu.

 

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Łazarz – Otwarta Strefa Kultury, która zajmuje się aktywnościami kulturalnymi i społecznymi na terenie Łazarza. Przy współpracy z miejscowymi galeriami sztuki, organizacjami, artystami czy lokalnymi przedsiębiorcami tworzy niesamowite wydarzenia dla poznańskiej społeczności.

 

Inkubator Kultury – Pireus, również wspiera inicjatywy podejmowane w Poznaniu, szczególnie na Łazarzu. Zajmuje się organizacją warsztatów, wystaw, spektakli i różnego rodzaju działań performatywnych. Obecnie skupia się na współpracy z ŁOSK w projekcie „Pireus – inkubacja i aktywizacja”.

 

W tym roku podczas Sylwestra Sąsiedzkiego, na łazarskiej scenie muzycznej wystąpi Ifi Ude wraz z zespołem. Artysta o nigeryjskich korzeniach łączy etno i folk z muzyką elektroniczną, a polskie brzmienia zestawia z ludową afrykańską kulturą. Koncert rozpocznie się o godz. 23.30.

 

To, co wyróżnia Sylwestra Sąsiedzkiego na tle innych sylwestrowych wydarzeń jest nawiązanie do lokalnej, łazarskiej tradycji, jaką jest symboliczne palenie mebli. Na pożegnanie 2021 roku, Łukasz Trusewicz – artysta i autor rzeźb społecznych, stworzy scenografię z rzeźbą Eko-Penera – obiektu wykonanego z metalu, który tuż po sylwestrowych obchodach posłuży jako kolektor plastikowych nakrętek.

 

Sąsiedzki Sylwester to idealna okazja dla osób, które nie mają planów sylwestrowych, a chcą ciekawie i w gronie znajomych uczcić nadejście nowego roku.

 

Wydarzenie finansowane jest ze środków Rady Osiedla Św. Łazarz, Miasto Poznań oraz Fundację Enea.

 

 

autorka: N. Fekser